Zapraszamy na promocję

Zaproszenie_www (1)

W czasach, gdy ideały „Solidarności” traktowane są jako nieprzystający do rzeczywistości anachronizm, debatę publiczną zdominowały błahostki, a w politycznym dyskursie argumenty zastąpiono inwektywami, pokazujemy postać niezwykłą. Jan Pawłowski – człowiek drugiego planu, cichy bohater podziemnej „Solidarności”.  Bohater nie z uwagi na brawurowe, spektakularne akcje, ale dlatego, że takie działania osłaniał swoją profesjonalną, dyskretną pracą. Wielu ludzi, także dziś prominentnych, zawdzięczało mu wolność, nie mając świadomości, że aresztu czy więzienia uniknęli dzięki jego działalności. I pracy zespołu, który stworzył i którym kierował. Służył Polsce zarówno w czasach stanu wojennego i lat osiemdziesiątych, jak i po roku 1989. Państwowiec. Człowiek drugiego planu. Zawsze po właściwej stronie. Nie zabiegał o popularność i zaszczyty, ale wiedział, że to co robi, jest ważne. Dziś takie postawy, jak Jana Pawłowskiego mogą być wzorem dla młodego pokolenia.

DSCN7021

  „Ja służę Polsce. Jan Pawłowski – twórca podziemnego kontrwywiadu” to kolejna, siódma już pozycja wydawnicza z wrocławskiej serii biografii bohaterów „Solidarności” lat osiemdziesiątych. Jesteśmy, ja i moja siostra, autorkami tej biografii. Odkrywanie historii jego życia, począwszy od kresowych korzeni, poprzez dorastanie w Ziębicach, czasy studiów i pracy, a przede wszystkim służbę Polsce zarówno w  podziemiu, jak i po roku 1989, było fascynującym doświadczeniem. Chcemy o tym opowiedzieć. Dlatego razem z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” zapraszamy na promocję naszej książki. W spotkaniu, które odbędzie się

w czwartek 17 września 2015 r. o godz. 17.00 w Centrum Edukacji Historycznej „Konspira”

wezmą udział: wydawca Antoni Wójtowicz i twórca serii biografii prof. Włodzimierz Suleja. Zaproszenie na spotkanie w „Konspirze” przyjęli też nasi rozmówcy, dzięki którym powstała ta książka.

„Biografia Jana Pawłowskiego pozostaje istotnym punktem odniesienia dla tych wszystkich, którzy – podobnie jak On – postanowili służyć własnemu, suwerennemu państwu” – napisał prof. Włodzimierz Suleja w słowie wstępnym. Chciałybyśmy żeby tak było.

Maria WANKE-JERIE

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista PR, od 25 lat pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Współtworzyła pierwszy „Raport o stanie nauki w Polsce”. Współautorka biografii Romana Niegosza „Potrzeba ludzi przyzwoitych. Roman Niegosz – życie dla Polski” oraz „Zobowiązywała mnie przysięga. Proces Władysława Frasyniuka 1982”. Odznaczona Medalem „Niezłomni” (2013).

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *