Osiem lat blogowania

Dziś mija osiem lat od startu www.TwitterTwins.pl i aż nie chce się wierzyć, że tyle czasu upłynęło, od kiedy zdecydowałyśmy się przemówić własnym głosem na założonej przez nas i przez nas opłacanej stronie internetowej, której świadomie nadałyśmy charakter blogu.

Blog to, jak można przeczytać w Wikipedii, rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Umożliwiają one archiwizację oraz kategoryzację i tagowanie, a także komentowanie wpisów przez czytelników. Od innych stron internetowych blog odróżnia bardziej osobisty charakter, najczęściej narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, a fakty przeplatają się z opiniami autora.

Pierwszy raz termin „blog” został użyty w 1999 roku przez Petera Merholza, redaktora jednego z internetowych dzienników, znanego pod nazwą „Robot Wisdom”, choć za pierwszego bloga uznaje się stronę www założoną dziewięć lat wcześniej przez Tima Bernersa-Lee. Początki blogowania w Polsce przypadają na rok 2003 i związane są z dziennikami sieciowymi, takimi jak „Brukowiec literacki online” (kumple.blog.pl) oraz „Graster” (raster.blog.pl). Od tego czasu nastąpił dynamiczny rozwój tego rodzaju aktywności w internecie.

W sieci działa już ponad 600 milionów różnego rodzaju blogów, które stanowią jedną trzecią wszystkich aktywnych stron internetowych i są ważnym i wpływowym źródłem informacji na niemal każdy temat.

Ze względu na cel pisania wyróżnić można blogi:

  • osobiste – przypominają dzienniki lub pamiętniki;

  • relacyjne – głównym ich celem jest podtrzymywanie kontaktów towarzyskich;

  • zawodowe – naukowe lub dziennikarskie, zakładane po to, aby zbudować wizerunek przez prezentację dotychczasowego dorobku autora;

  • opisujące świat – autorzy wyrażają w nich swoje opinie na różne tematy, dzielą się z odbiorcami swoimi zainteresowaniami;

  • podróżnicze – opisujące miejsca, atrakcje turystyczne i sposoby na podróżowanie;

  • reklamowe – inicjatorami są firmy;

  • splogi – automatycznie wypełniane przez maszyny spamujące.

W artykule „Blog jako dokument osobisty – specyfika dziennika prowadzonego w Internecie” Marta Olcoń-Kubicka na podstawie analizy wypowiedzi blogerów wyróżniła kilka najważniejszych powodów prowadzenia bloga. Daje on bowiem możliwość:

  • ekspresji – forma bloga stwarza okazję do wyrażenia siebie, prezentacji subiektywnej wizji świata, w której manifestuje się osobowość i oryginalność autora. Blog realizuje zatem potrzebę bycia dostrzeżonym, to też narzędzie wywierania wpływu dzięki istnieniu społeczności sieci;

  • autopromocji – pisanie dziennika w przestrzeni wirtualnej oferuje możliwość wykreowania i wypromowania alternatywnego „ja”,

  • zaspokajania przyjemności – zarówno czytanie, jak i pisanie bloga to forma rozrywki, sposób spędzania czasu wolnego, dostarczanie codziennej porcji przyjemności;

  • zaspokajania potrzeby więzi – blog umożliwia nawiązanie interesujących kontaktów i przeistacza się forum dyskusyjne,

  • spełnienia potrzeb emocjonalnych – wyładowania swoich emocji, poczucia wolności słowa i swobody wypowiedzi.

Decydując się na prowadzenie bloga nie zdawałyśmy sobie sprawy z tych wszystkich możliwości, które opracowała i opisała Marta Olcoń-Kubicka, ale intuicyjnie pragnęłyśmy realizować po części każdą z tych przez nią opisanych. Nasz blog miał mieć w założeniu charakter osobisty, ale także relacyjny. Chciałyśmy też wyrażać swoje opinie na różne tematy, przemówić wreszcie własnym głosem.

Przez znaczną część naszego zawodowego życia, mimo uprawiania dziennikarstwa i public relations, z racji pełnionych funkcji (szefa działu promocji i rzecznika prasowego), nie miałyśmy możliwości publicznego wyrażania własnych opinii. Na blogu mogłyśmy być wreszcie sobą, nie kryć swoich poglądów, ani doświadczeń. Każda trochę z innej perspektywy, bo nie jesteśmy identyczne. Postanowiłyśmy też wykorzystać nasz atut, czyli fakt, że jesteśmy bliźniaczkami, i z tego uczynić identyfikację, czyli wykorzystując nasze bliźniactwo – zbudować markę. A także skorzystać z nowych mediów, zwłaszcza Twittera, którym byłyśmy zafascynowane, do promocji. Stąd Twitterowe bliźniaczki, czyli TwitterTwins. Nazwa łatwo wpadająca w ucho, łącząca pożądane skojarzenia. I hasło „Podobne, ale nie jednakowe” miało zachęcić do lektury naszych tekstów. „To nie powinien być tylko nasz dwugłos, ale wielogłos i dyskusja” – napisałyśmy w tekście wprowadzającym. Od początku zakładałyśmy bowiem stworzenie przestrzeni dyskusji na temat poruszanych przez nas spraw i opisywanych wydarzeń.

Siedem lat temu, gdy świętowałyśmy pierwszą rocznicę www.TwitterTwins.pl, zorganizowałyśmy tweetup, czyli spotkanie w realu czytelników naszego bloga. Modne były wówczas takie spotkania, nazywane tweetupami, tak jak i modne były blogi, które wyrastały jak grzyby po deszczu. Były nawet konkursy na najlepsze blogi, jednym z nich był Blog Day – czyli konkurs na najlepsze blogi mieszkańców Dolnego Śląska, którego odbyło się kilka edycji, w tym dwie z naszym udziałem. Nasz tweetup nazwałyśmy od nazwy bloga – TweetupTTwins, zapraszając wszystkich zainteresowanych do restauracji „Konspira”. „Gdybyśmy chciały zaprosić wszystkich naszych czytelników spotkanie z nimi musiałoby się odbyć na stadionie, bo jest już ich piętnaście tysięcy. Wszystkich pozdrawiamy serdecznie! Spotykamy się z tymi, którzy mogli i chcieli przybyć do Konspiry.” – napisałyśmy w relacji z tego spotkania, które było kameralne i bardzo sympatyczne.

Przez osiem lat na naszym blogu ukazało się 458 tekstów. Publikowane są one zazwyczaj we wtorek zaraz po północy. Dzielimy się własnym doświadczeniem, poruszamy kwestie obyczajowe, zamieszczamy teksty wspomnieniowe, felietony polityczne, porady kulinarne, teksty o matematyce, dziennikarstwie, o szkolnictwie wyższym, mediach społecznościowych.  Do tych tekstów napisano już prawie sześć tysięcy komentarzy. Bardzo nas one cieszą, świadczą bowiem, że poruszane przez nas sprawy interesują czytelników i inspirują do dzielenia się refleksjami, albo są punktem wyjścia do polemik, które czytelnicy toczą nie tylko z autorką, ale czasem i między sobą. Powodem do szczególnej satysfakcji jest forma tej dyskusji, zawsze kulturalna, zarówno w warstwie słownej, jak i merytorycznej. W dobie brutalizacji języka i polaryzacji poglądów jest to prawdziwy ewenement, wyjątkowa przestrzeń spokojnej wymiany poglądów na różne, często niebłahe tematy. Najwięcej, bo aż 84 komentarze, zamieścili czytelnicy pod tekstem „Oblicza kłamstwa”, na drugim miejscu pod względem liczby komentarzy znalazł się tekst „Obowiązek szczepień” – było ich 62, podium zamyka tekst  „Tolerancja” z 57 komentarzami.

Blog www.TwitterTwins.pl czytelnicy odwiedzili już prawie 300 tys. razy, w tym unikalnych odsłon było ćwierć miliona. Powracający użytkownicy stanowią 80 proc. ogółu. Najwięcej, bo aż 33,5 proc. naszych czytelników to osoby młode, w wieku od 25 do 34 lat, a czytelnicy do czterdziestego roku życia stanowią połowę wszystkich użytkowników strony www.TwitterTwins.pl.

Liderem pod względem liczby czytelników wciąż pozostaje tekst „Finanse Kościoła – fakty i mity”, stale czytany, choć już nie komentowany. Ciekawym zjawiskiem jest ostatnio zamieszczanie komentarzy, zamiast pod tekstem na stronie www.TwitterTwins.pl, pod zapowiedzią artykułu na Twitterze lub Facebooku, gdzie czasem rozwija się dyskusja z ciekawą wymianą poglądów. Niektóre, wybrane przez nas wypowiedzi staramy się zbierać i zamieszczać w miejscu przeznaczonym na komentarze, chcemy bowiem, żeby były one dostępne także dla tych czytelników, którzy nie mają konta w mediach społecznościowych.

Ważnym atutem naszego bloga była regularność zamieszczania artykułów, czego ostatnio zaniechałyśmy. Mamy nadzieję po wakacyjnej przerwie do jakiejś formy regularności powrócić.

Świętując ósmą rocznicę czujemy satysfakcję, że nie tylko stworzyłyśmy miejsce do prezentacji własnych poglądów, ale także przestrzeń dla wyrażania opinii dla naszych czytelników, swoistą agorę, czyli wirtualny salon dyskusyjny.

Na koniec tym wszystkim, którzy interesują się naszym blogiem, inspirują nas do zamieszczania kolejnych tekstów i podejmowania ważnych tematów, serdecznie dziękujemy.

Maria WANKE-JERIE

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista PR, od 25 lat pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Współtworzyła pierwszy „Raport o stanie nauki w Polsce”. Współautorka biografii Romana Niegosza „Potrzeba ludzi przyzwoitych. Roman Niegosz – życie dla Polski” oraz „Zobowiązywała mnie przysięga. Proces Władysława Frasyniuka 1982”. Odznaczona Medalem „Niezłomni” (2013).

Możesz również polubić…

4 komentarze

  1. Małgorzata Wanke-Jakubowska pisze:

    Ten rocznicowy tekst nie byłby kompletny, gdyby nie przywołać innego, opublikowanego na portalu Wszystko Co Najważniejsze, zatytułowanego „Dekalog Twittertwins. Jak stworzyć przestrzeń dyskusji i zdobyć czytelników”
    https://wszystkoconajwazniejsze.pl/maria-wanke-jerie-malgorzata-wanke-jakubowska-dekalog-twittertwins/.
    Natomiast pierwszy Twittup, w którym brałam udział i który zrelacjonowałam tu, na naszym blogu w tekście „Z Twittup’u na gorąco” (http://twittertwins.pl/z-twittupu-na-goraco/), odbył się w czerwcu 2015 roku, miesiąc po naszym starcie. To było pierwsze takie wydarzenie, w którym uczestniczyłam. Nikogo z uczestników owego spotkania na wrocławskim Rynku nie znałam wcześniej osobiście, a „skrzyknął” nas Krzysztof Sietczyński, zaś impulsem była wizyta we Wrocławiu ks. Janusza Chyły, okrzykniętego już „twitterowym kapelanem”. Polecam relację z tego spotkania, które zainspirowało nas z kolei do zorganizowania Twittup’u z okazji pierwszej rocznicy naszego bloga.
    Tyle uzupełnień. Już dziękuję za liczne gratulacje, które od północy pojawiają się w mediach społecznościowych.

  2. karol.r.poznanski@gmail.com' Karol Poznański pisze:

    Każda przestrzeń do kulturalnej dyskusji w Internecie jest na wagę złota. Cieszę się, że udaje się Paniom trwać w postanowieniu sprzed ośmiu lat, życzę dużo zdrowia i niesłabnącego zapału do realizacji jednego z tych projektów, dzięki którym Internet ma trochę więcej sensu niż zwykle.

  3. bartoszewicz.micha@gmail.com' Michał Bartoszewicz pisze:

    Gratuluję Paniom i proszę o jeszcze.
    Blog to nie tylko świadectwo
    epoki, rzadko tak krótka forma
    jest tak literacka

  4. Maria WANKE-JERIE pisze:

    Gratulacje, życzenia i słowa zachęty do dalszej aktywności w prowadzeniu bloga napisało w mediach społecznościowych wiele osób. Poniżej wpisy
    na Twitterze
    nielubiegazety2 @nielubiegazety2
    Gratuluję. Uprasza się nie ustawać.

    Vector @_invector
    Gratuluję blogu oraz poruszanych w nim tematów
    Za zdrowie Pań, za zdrowie…

    Elzbieta Z #TeamTorpeda @Zborowska
    Gratuluję wytrwałości i pomysłowości w nazwie bloga i redagowanych tekstów, nie zawsze prostych i lekkich, lecz skłaniających do refleksji. Życzę, żeby blog służył nam wszystkim jak najdłużej

    ks. Marek Radomski @keram_iksmodar
    Dobry blog nie jest zły…

    Krzysztof Wiśniewski @Pablo34130524
    Dużo zdrowia!

    Magdalena Łysiak @magda_razem
    Serdeczności

    Rafał A. Ziemkiewicz @R_A_Ziemkiewicz
    Gratulacje i nieustający szacun

    Wojciech Wybranowski @wybranowski
    Gratki

    Dominika Cosic @dominikacosic
    Gratulacje!

    Andrea Speranza @Speranza7Andrea
    Gratulacje i niskie ukłony dla szlachetnych pań

    Gutab ن @BatugWojciech
    Dziękuję i gratuluję. Stworzyłyście Panie wyjątkową przestrzeń wymiany opinii i kultury wzajemnego szacunku.

    i na Facebooku

    Ania Gibasiewicz
    Gratuluję wytrwałości i profesjonalizmu prowadzenia bloga

    Bogusia Mirosławska
    Gratulacje

    Andrzej Jerie
    Gratulacje !!! Wielka sprawa.

    Grazyna Sznajd
    Wszystkiego najlepszego! dalszej owocnej twórczości. Pozdrawiam serdecznie obie Pani

    Krystyna Kurylo Mazurkiewicz
    Gratulacje

    Agnieszka Bugała
    Serdecznie gratuluję!

    Ola Nykiel
    Gratulacje – Mistrzynie słowa

    Katarzyna Ży
    Gratulacje!

    Elzbieta Pater
    Gratulacje! Ciekawe tematy i dobrze napisane. Oczekuje następnych. Pozdrawiam

    Maria Migielska
    Ależ czas leci GRATULACJE w 8. Rocznicę

    Krystyna Rodowska
    Dołączam się do gratulacji. Rozwijajcie skrzydła, Dziewczyny!

    W imieniu mojej siostry i własnym za wszystkie miłe słowa serdecznie dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *