Odszedł Tadeusz Zaleski

Środowisko redaktorów gazet akademickich poniosło bolesną stratę – w środę 10 maja odszedł Tadeusz Zaleski, którego nazywaliśmy Ojcem Założycielem. Dziś podczas uroczystości pogrzebowych reprezentował nas Kazimierz Waluch, który odczytał pożegnalny list. Przytaczam go w pełnym brzmieniu.

To nie tak miało być, Tadeuszu! Tyle jeszcze było spotkań przed nami, a najbliższe za kilka dni w Niepokalanowie, jak zawsze, z Twoim udziałem. Niestety już nie tym razem.

To Ty 30 lat temu zintegrowałeś środowisko redaktorów gazet akademickich, organizując pierwszy zjazd we wrześniu 1993 roku przy okazji nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego prezydentom Francji i Niemiec. Do dziś wspominamy to wyjątkowe wydarzenie, którego byłeś animatorem. Od tego czasu spotykaliśmy się regularnie co rok w różnych ośrodkach akademickich, a nasze grono wciąż się powiększało.

Byłeś prekursorem i pomysłodawcą inicjatyw, które potem przyjmowały się w całym kraju. Dzięki Tobie już w 1991 roku powstało pierwsze w Polsce uczelniane Biuro Informacji i Promocji na Uniwersytecie Gdańskim, którego zostałeś dyrektorem, pełniąc jednocześnie funkcję rzecznika prasowego uczelni. W czasie wyborów prezydenckich w 1995 roku poznała Ciebie cała Polska, gdy wyjaśniałeś sprawę magisterium jednego z kandydatów, będącego absolwentem Twojej uczelni. Kamera Ciebie lubiła, a Ty ze swobodą poruszałeś się w sprawach delikatnej materii politycznej. To z Twojej inspiracji zaczęła się ukazywać „Gazeta Uniwersytecka”, której byłeś pierwszym redaktorem naczelnym, przekazując ją potem w ręce profesjonalnej dziennikarki Marzeny Wiśniewskiej, tworząc z nią zgrany duet. Niebawem, wzorując się na Uniwersytecie Gdańskim, biura informacji i promocji powoływały inne szkoły wyższe i ukazywały się tam uczelniane gazety, a od spotkania w Gdańsku redaktorzy akademiccy zaczęli ze sobą współpracować i wymieniać doświadczenia. Pamiętamy, że to Twoja zasługa.

O naszym redaktorskim środowisku nie zapomniałeś, gdy zostałeś rzecznikiem prasowym Komitetu Badań Naukowych oraz dyrektorem Departamentu Informacji i Promocji resortu nauki. Zaprosiłeś nas wtedy do Warszawy i byłeś gospodarzem spotkania redaktorów akademickich.

Gdy wróciłeś do Gdańska, inicjując tam kolejny swój pomysł – Bałtycki Festiwal Nauki, nie porzuciłeś zjazdów redaktorów gazet akademickich, zawsze się na nich pojawiałeś i zaznaczałeś swoją obecność. Prowadziłeś panele dyskusyjne, wnosiłeś do wymiany poglądów inspirujące przemyślenia i prezentowałeś je z precyzją charakterystyczną dla ścisłych umysłów.

Wszystkie te zjazdy, połączone z konferencjami, były także spotkaniem przyjaciół, którzy cieszą się swoją obecnością, lubią ze sobą rozmawiać, interesują się nawzajem swoimi losami. Ale też, co znamienne, były tam zawsze, także w kuluarach, rozmowy o kondycji uczelni, a nawet szerzej o nauce i szkolnictwie wyższym. Bo akademickich redaktorów, nawet tych „na emeryturze”, te problemy wciąż żywo interesowały i obchodziły. To najlepiej pokazuje, że stworzyłeś, Tadeuszu, wartościowe środowisko, które wciąż istnieje i zawsze, mamy nadzieję, będzie pamiętać o swoim Ojcu Założycielu.

Za to wszystko chcemy Ci dziś podziękować. Żegnaj Tadeuszu, spoczywaj w pokoju!

Byli redaktorzy gazet akademickich

Poniżej zdjęcia z pogrzebu, których autorem jest Waldemar Afelt (podziękowania dla Marty Olejnik za ich nadesłanie):

Małgorzata Wanke-Jakubowska

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista public relations, przez 27 lat była pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i przez 18 lat rzecznikiem prasowym tej uczelni. Po studiach pracowała w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego na stanowisku naukowo-dydaktycznym; jej zainteresowania naukowe dotyczyły algebry ogólnej.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Maria WANKE-JERIE pisze:

    Wspomnienie o Tadeuszu zamieścił portal Nauka w Polsce. W artykule Zmarł dr Tadeusz Zaleski – inicjator Bałtyckiego Festiwalu Nauki [LINK https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C96535%2Czmarl-dr-tadeusz-zaleski-inicjator-baltyckiego-festiwalu-nauki.html ] przypomniano, że działał również jako pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. Bałtyckiego Festiwalu Nauki, a za swoją działalność został w 2009 roku wyróżniony nagrodą „Popularyzator nauki” serwisu PAP Nauka w Polsce. Zawsze miał świadomość, że społeczne przyzwolenie na przeznaczanie znacznych środków finansowych na naukę, wymaga jej popularyzacji. Z jego inicjatywy w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki działała Kawiarnia Naukowa, do której starał się zapraszać prelegentów z żyłką popularyzatora. Sam ją miał w dużym stopniu. Zdawał sobie sprawę, że zainteresowanie tematem spotkania zależy w dużym stopniu od dobrego jego sformułowania. Tadeusz przecierał szlaki, którymi podążyli specjaliści public relations w innych ośrodkach akademickich. Mam świadomość, jak wiele Tadeuszowi zawdzięczamy. A on sam był bardzo skromnym człowiekiem, ciepłym, serdecznym i życzliwym. Do zobaczenia w tamtym lepszym świecie!

  2. Małgorzata Wanke-Jakubowska pisze:

    W uroczystościach pogrzebowych w dniu 15 maja na cmentarzu komunalnym w Sopocie wzięło udział pięcioro redaktorów gazet akademickich. Tekst pożegnalny odczytał Kazimierz Waluch, który złożył też wiązankę kwiatów od naszego środowiska. Jedna z naszych koleżanek, Marta Olejnik z Rzeszowa, zamówiła msze św. za śp. Tadeusza w klasztorze w Niepokalanowie; msze św. będą odprawiane codziennie przez cały rok, od 21 maja 2023 roku do 21 maja 2024 roku o godz. 6.30 w dni powszednie i o godz. 7.00 w niedziele i święta. Dobry Jezu a nasz Panie daj mu wieczne spoczywanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *