Wielkanoc 2020

Czego życzyć Państwu z okazji tegorocznych Świąt Wielkiej Nocy? Będą one zupełnie inne niż zwykle, bez święconki, rodzinnych spotkań, odwiedzania Bożych Grobów, dzielenia się jajkiem… Bez całej tradycyjnej oprawy, do której przywykliśmy. Czy, albo raczej jaki ma sens życzenie, by były one radosne?

Kilka lat temu, składając życzenia świąteczne znajomym, natknęłam się na zdjęcie Bożego Grobu z porzuconymi płótnami i odbiciem padającego światła w kształcie Hostii – to natchnęło mnie do sformułowania treści życzeń, która to ilustrowała. Radość Świąt Wielkiej Nocy sprowadzona do radowania się ze Zmartwychwstania, ze spełnionej obietnicy, z obecności Jezusa w Hostii: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.

Tegoroczne Święta Wielkiej Nocy, ogołocone z wszystkiego, co nie jest ich istotą, ascetyczne aż do granic możliwości, z Triduum Paschalnym bez Ciemnicy i Grobu Pańskiego przybranego kwiatami, w którym można będzie uczestniczyć tylko za pośrednictwem radia, telewizji lub Internetu, bez tradycyjnego święcenia pokarmów w koszyczkach, spotkań z bliskimi, dzielenia się jajkiem, zastawionych stołów…

Moje życzenia w dobie pandemii nie będą się wiele różniły od tamtych sprzed kilku lat.

Życzę w imieniu własnym i mojej siostry wszystkim naszym drogim Czytelnikom radości płynącej z pustego grobu Jezusa, niech Zmartwychwstały Chrystus błogosławi Wam i Waszym rodzinom, ukoi żal tych, którzy przeżywają żałobę, przywróci zdrowie chorym, zachowa w zdrowiu tych, których choroba nie dosięgła, wszystkim doda odwagi i cierpliwości, pocieszy strapionych, których zawodowe życie legło w gruzach, umocni naszą solidarność. Życzę bliskości bliskich mimo fizycznego oddalenia i ufności w Boże miłosierdzie. Życzę wiary, nadziei i miłości.

Maria WANKE-JERIE

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista PR, od 25 lat pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Współtworzyła pierwszy „Raport o stanie nauki w Polsce”. Współautorka biografii Romana Niegosza „Potrzeba ludzi przyzwoitych. Roman Niegosz – życie dla Polski” oraz „Zobowiązywała mnie przysięga. Proces Władysława Frasyniuka 1982”. Odznaczona Medalem „Niezłomni” (2013).

Możesz również polubić…

5 komentarzy

  1. jerzpolski@wp.pl' jurek pisze:

    Na zajęciach z filozofii uświadomiono mi, że często zatrzymujemy się w oczekiwaniu na przyszłość.
    Wtedy jesteśmy jak w letargu, jak ludzie oczekujący w poczekalni na nadjeżdżający pociąg.
    Obecna sytuacja nas paraliżuje, prowokuje do oczekiwania na koniec. Życzę wszystkim, abyśmy mogli skupić się nad tym co teraz najważniejsze, abyśmy nie tracili nadziei na to, że złe rzeczy muszą minąć. Niech nadchodzące Święta Zmartwychwstania Jezusa umocnią nas w tej nadziei i niech otworzą nam oczy na bardziej potrzebujących, wyzwolą nam inwencję do pomocy im. Polacy byli wielokrotnie w sytuacji, która wydawała się bez wyjścia, ale zjednoczeni w solidarności przetrwaliśmy najgorsze i byliśmy dobrym przykładem dla innych narodów. Teraz jesteśmy poddani kolejnej trudnej próbie i wierzę, że wyjdziemy z niej zwycięsko.

  2. dariaziemiec@gmail.com' daria ziemiec pisze:

    Obyś żył w ciekawych czasach.
    Dzis chyba juz wszyscy wiemy dlaczego to chinskie nomen omen powiedzenie jest tak naprawdę przeklenstwem.
    Czego państwu zyczyc w tych ciekawych czasach?
    Zdrowia ,zdrowia i jeszcze raz zdrowia.
    I obysmy juz nie musieli zyc w takich ciekawych czasach.

  3. Małgorzata Wanke-Jakubowska pisze:

    Dołączam się do życzeń Wielkanocnych mojej siostry dla wszystkich Państwa i każdego z osobna. To wyjątkowy czas, w którym w tak arcynienormalnych warunkach pragniemy wygospodarować odrobinę normalności. To możliwe przy jednoczesnym przestrzeganiu wszelkich obostrzeń, bo one nie są żadnym widzimisię kogokolwiek, tylko służą każdemu z nas. Chronią przed śmiertelną chorobą.

    Dlatego, mimo wielkiego pragnienia pełnego uczestnictwa w liturgii Triduum Paschalnego, zachęcam Państwa do udziału duchowego i korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych. Oferty strawy duchowej na ten czas nie brakuje.

    Warto też zadbać o wystrój, mimo że nie będziemy mieć w czasie tej Wielkanocy gości, ale robimy to dla najważniejszego Gościa, który dla nas umarł na krzyżu i zmartwychwstał.

    Więc celebrujmy te świąteczne rytuały, przystrójmy stół, przygotujmy posiłek, zmówmy modlitwę, pobłogosławmy potrawy (może być koszyczek). To wszystko ma nam zapewnić maksimum normalności w tych anormalnych warunkach.

    No i pamiętajmy o bliskich, o znajomych, o przyjaciołach. Można połączyć się poprzez Skype’a, można telefonicznie, można SMS-em lub mejlowo. Przecież liczy się pamięć, a nie środek komunikacji.

    No i życzę na koniec, aby te następne Święta Wielkanocne już był takie jak dawniej.

  4. rafal.kubara@interia.pl' Rafał Kubara pisze:

    Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy anno Domini 2020 nie zapomnimy na pewno. Postarajmy się, abyśmy – mimo wszystko – mogli zapamiętać te dni jako dobre, udane, zdrowe i bezpieczne. Oby ten trudny, ale święty czas nas umocnił, ubogacił, pogłębił naszą wiarę i relacje z ludźmi. Obyśmy też mogli też w te Święta trochę zrelaksować, oderwać na chwilę od problemów, podelektpwac świątecznymi potrawami. Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pa ńskiego Szanownym Paniom Autorkom i wszystkim czytelnikom tego bloga.

  5. bialanka@zoho.com' Czerniakowianka pisze:

    Święta to w istocie nie same rytuały ale przeżycie wewnętrzne każdego z nas. Szczególnie w tym roku kiedy mamy drzwi zamknięte z obawy przed zarazą. Ile zatem będzie głębi w tych świętach zależy dzisiaj przede wszystkim od nas samych. Życzę wszystkim by były jak najpełniejsze radości i mocy Zmartwychwstania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *