Trzy lata TwitterTwins

Jutro nasz blog obchodzić będzie trzecie urodziny. Gdy sięgamy do pierwszych tekstów, widzimy, że minęła cała epoka. Uruchomienie Twittertwins.pl zbiegło się z kampanią wyborczą – był to kulminacyjny moment wyborów prezydenckich, czyli ważne debaty przed drugą turą, a potem kolejne miesiące kampanii parlamentarnej. Nie mogło więc w naszych tekstach zabraknąć odniesień do tych wydarzeń.

Ale od samego początku polityka nie zdominowała naszego blogu. Owszem, nie unikałyśmy politycznych tematów, ale zawsze były one przedstawiane w kontekście spraw społecznych czy obyczajowych, także zagadnień z zakresu komunikacji społecznej. Poruszałyśmy sprawy związane z dziennikarstwem, pisałyśmy o matematyce. Nie zabrakło też tekstów poradnikowych, z naciskiem na tematykę kulinarną, wszak to element kultury i obyczajów. Były też wspomnienia, wykorzystujące nasze doświadczenia, zwłaszcza z okresu stanu wojennego i podziemnej działalności.

Dlatego trudno się dziwić, że sonda, którą zamieściłam na Twitterze z pytaniem o Państwa preferencje dotyczące tematyki naszych tekstów na blogu, nie cieszyła się dużym odzewem, a odpowiedzi nie wskazywały wyraźnej przewagi żadnej z opcji. W tekstach na Twittertwins.pl polityka przeplata się ze sprawami społecznymi i obyczajowymi, opinie o dziennikarstwie, szkolnictwie wyższym z polityką. Nie ma ścisłych, wyraźnych granic. I takie były też odpowiedzi na Twitterze tych spośród Państwa, którzy oprócz oddania głosu w sondzie, chcieli też wyrazić swoją opinię w komentarzu.

Najbardziej poczytne teksty na blogu były z bardzo różnych dziedzin.

Przypomnijmy więc pierwszą dwudziestkę:

1) „Co to jest prawda” [LINK]

2) „Noc teczek” [LINK]

3) „Piotruś. Historia prawdziwa” [LINK]

4) „Samobójstwo” [LINK]

5) „Wstyd” [LINK]

6) „Dziecko w kościele” [LINK]

7) „Nasz rok” [LINK]

8) Propaganda[LINK]

9) „80 milionów to też moja historia” [LINK]

10) „Uchodźcy, imigranci. Moje refleksje ” [LINK]

11) „O wolności” [LINK]

12) „To już ostatni moment” [LINK]

13) „Oczyszczająca moc wyznania winy” [LINK]

14) „Jak to Wałęsa nie zamienił braci Kaczyńskich na bliźniaczki z Wrocławia” [LINK]

15) „80 milionów to też moja historia (II)” [LINK]

16) „Poznański czerwiec” [LINK]

17) „Tolerancja” [LINK]

18) „Uwagi i refleksje na ostatniej prostej” [LINK]

19) „Generał Ryszard Kukliński” [LINK]

20) „Co się stało z (S)solidarnością?” [LINK]

Cieszy nas, że udało nam się stworzyć forum dyskusji, gdzie bez agresji i inwektyw ścierają różne poglądy i opinie. To przede wszystkim zasługa Państwa, naszych Czytelników.

W ciągu trzech lat od początku funkcjonowania Twittertwins.pl ponad 41 tys. osób co najmniej raz odwiedziło nasz blog, z tego spora grupa to stali czytelnicy. Do prawie 300 tekstów wpisano blisko 4 tys. komentarzy. Niemalże każdego miesiąca pojawiają się nowi komentatorzy, którzy decydują się skorzystać z naszych łamów i zabrać głos, przekazując swoją opinię bądź uzupełniając tekst o cenne uwagi. Te Państwa komentarze stanowią bardzo ważne uzupełnienie naszych tekstów, które czasami stanowią tylko zaproszenie do dyskusji, a Państwa wpisy wypełniają je treścią.

Dla przypomnienia, o tym jakie przyjęłyśmy zasady, tworząc przed trzema laty TwitterTwins.pl, pisałyśmy w tekście „Dekalog TwitterTwins. Jak stworzyć przestrzeń dyskusji i zdobyć czytelników” [LINK] publikowanym na portalu WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

Cóż więc wypada powiedzieć na koniec? Chyba jedno wielkie DZIĘKUJEMY! Bo to nasze trzyletnie dziecko, jakim jest Twittertwins.pl, to wspólne z Państwem dzieło. Mamy nadzieję, że nie zabraknie nam zapału, a życie dostarczy wielu tematów do komentowania.

Na koniec przypomnienie naszych poprzednich rocznicowych tekstów:

#TweetupTTwins [LINK]

Blog TwitterTwins ma już dwa lata [LINK]

i życzenia miłej lektury. Zapraszamy do komentowania i współtworzenia forum dyskusyjnego.

Małgorzata Wanke-Jakubowska

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista public relations, przez 27 lat była pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i przez 18 lat rzecznikiem prasowym tej uczelni. Po studiach pracowała w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego na stanowisku naukowo-dydaktycznym; jej zainteresowania naukowe dotyczyły algebry ogólnej.

Możesz również polubić…

14 komentarzy

 1. rafal.kubara@interia.pl' Rafał Kubara pisze:

  Wielkie, serdeczne gratulacje. Siłą tego bloga jest to, że tematy przynosi samo życie, to co aktualnie nurtuje czy często bulwersuje czytelników. Czasem dla wytchnienia przydają się tematy lżejsze, które zaskakująco łączą czytelników o przeciwnych politycznych poglądach. Tak trzymać!

 2. Kadras1975@gmail.com' Mariusz pisze:

  No nie wiem :). Tu nie ma co spoczywać na laurach 🙂 . Tekst raz w tygodniu? Jeszcze się zacznę wysypiać. Tak. Nie raz czekałem do północy.

 3. ewama7@wp.pl' Ewa Mastalska pisze:

  Gratulacje, bardzo dziękuję, że jestem włączona do odbiorców bloga, choć osobiście nie znałam wcześniej Pań zbyt dobrze. Myślę, że największą zaletą jest różnorodność tematów i otwarcie na merytoryczną dyskusję, co niestety bywa w Polsce nieczęste. Oby tak dalej!

 4. jerzpolski@wp.pl' Jurek pisze:

  Bardzo podoba mi się wybór tematów na blogu. Byłoby więcej wypowiedzi, komentarzy, ale część ludzi zbyt ceni swoją prywatność. Publiczne przedstawianie swoich poglądów wiąże się z pewnym ryzykiem, ale może dostarczać satysfakcji.

 5. b.utecht@onet.pl' Barbara Utecht pisze:

  Pragnę wyrazić moją ogromną wdzięczność przede wszystkim dla talentu oraz ogromnej wiedzy Pań w prowadzeniu bloga. O tym świadczy ponad 41 tys. odwiedzających. Prowadzenie bloga, to wbrew pozorom wcale nie takie proste zajęcie. Czynicie to Panie z wielką kulturą i klasą nawet wówczas, gdy komentujący stawiają zarzuty. Osiągnęły Panie mistrzostwo realizując swój talent. Tutaj spotkała mnie wielka przygoda, która umożliwiła mi poszerzyć swoją wiedzę. To tutaj poznałam wielu ciekawych ludzi, z którymi nawiązałam bardziej lub mniej osobiste relacje. Przyznam, że dzięki tej przestrzeni wiele się uczę, a także czasami potrafię się przyznać do własnej porażki. Ileż to razy kolejny tekst zapalał mnie do działania, by historie tutaj opisywane były dla mnie prawdziwą inspiracją bym mogła czasami i w swoim życiu coś zmienić na lepsze.Wyrażam swój ogromny podziw i życzę, by nie ustawały Panie nadal w inwestowanie tak cennego przedsięwzięcia, a nam czytelnikom życzę, by każdy kolejny tekst zapalał nas do działania, by czasem zmienić swoje nastawienie do wielu życiowych spraw, tak wiele tutaj pomysłów, historii i inspiracji. Przekuwajmy to także w osobistą satysfakcję. Jeszcze raz proszę przyjąć wyrazy szacunku i wdzięczności za to, co robicie Panie na tym blogu. POWODZENIA!

 6. assets@janzac.com' Jan Zac pisze:

  Hello Małgorzata,

  I saw your tweets and thought I will check your website. Have to say it looks very good!
  I’m also interested in this topic and have recently started my journey as young entrepreneur.

  I’m also looking for the ways on how to promote my website. I have tried AdSense and Facebok Ads, however it is getting very expensive. Was thinking about starting using analytics. Do you recommend it?
  Can you recommend something what works best for you?

  Would appreciate, if you can have a quick look at my website and give me an advice what I should improve: http://janzac.com/
  (Recently I have added a new page about FutureNet and the way how users can make money on this social networking portal.)

  I wanted to subscribe to your newsletter, but I couldn’t find it. Do you have it?

  Hope to hear from you soon.

  P.S.
  Maybe I will add link to your website on my website and you will add link to my website on your website? It will improve SEO of our websites, right? What do you think?

  Regards
  Jan Zac

 7. ewa.oczkowska64@gmail.com' Ewa pisze:

  Gratuluję.Jest mi niezwykle miło,że należę do tak wspaniałego grona.
  Z przyjemnością przez długi czas czytałam teksty Pań oraz komentarze,ale nie miałam odwagi czynnego włączenia się w dyskusję.
  O ile dobrze pamiętam pierwszy raz wypowiadałam się na temat miłości do gór.
  I bardzo się cieszę ,że później włączałam się w niektóre dyskusje.
  Prowadzicie Panie niezwykle ciekawy blog, wiele się dowiedziałam i nauczyłam czytając Wasze teksty.
  Mam nadzieję,że nie ustaną Panie w swoim zapale do prowadzenia tego bloga,pomimo czasem krytycznych komentarzy.
  Pozdrawiam serdecznie Panie oraz wszystkich komentujących.

 8. czreczuch@gmail.com' czesław pisze:

  Moje gratulacje z powodu trzecich urodzin blogu. Podziękowania przekazuję za różnorodność i aktualność tematów wybieranych przez matematyków przy zastosowaniu znakomitego języka polskiego. Gratuluję! Czesław

 9. zdariaziemiec@gmail.com' Daria Ziemiec pisze:

  Sztuką jest stworzyć ciekawy blog lecz jeszcze większą sztuką skupienie wokol siebie ludzi ciekawych i umiejacych podzielic się w sposob kulturalny swoimi spostrzeżeniami .
  Dziękuję za mądre teksty.Zycze kolejnych owocnych w teksty lat!

 10. anna-drozdowska@wp.pl' Anna Makuch pisze:

  Gratuluję rocznicy; życzę wielu podobnych – o zwielokrotnionych liczbach.
  Lubię tu zaglądać ze względu na bardzo dobre teksty i przyjazną – mimo różnic zdań – atmosferę wymiany myśli i poglądów.
  Chwila oddechu w skonfliktowanym świecie ☺

 11. Maria WANKE-JERIE pisze:

  Dołączam do gratulacji i do podziękowań dotyczących poziomu zamieszczanych tekstów oraz kultury prowadzenia dyskusji – napisał na Twitterze o. Wojciech Ziółek SJ i dodał: W sposób szczególny chcę jednak Paniom podziękować za Wasz OCZYWISTY KATOLICYZM: nieagresywny, niepotępiający, a jednocześnie taki wyraźny, głęboki i naturalny?.
  Taka ocena naszej pracy to dla nas zaszczyt i radość wielka, zwłaszcza gdy słowa te pisze tak nietuzinkowa postać jak Ksiądz Ziółek – jezuita, filozof, teolog, biblista, w latach 2008–2014 przełożony Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, obecnie na dalekiej Syberii w Tomsku.
  Filozofię studiował w latach 1984–1987 w Krakowie, zaś teologię ogólną wraz ze specjalizacją biblijną – na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie w latach 1988–1994. Był duszpasterzem akademickim w Opolu i Krakowie, a w latach 2005–2008 przełożonym wspólnoty zakonnej we Wrocławiu i proboszczem parafii pw. św. Klemensa Dworzaka, w której od stanu wojennego począwszy działało – i nadal działa – znane na całą Polskę Duszpasterstwo Ludzi Pracy.

 12. Małgorzata Wanke-Jakubowska pisze:

  Za wszystkie słowa uznania, gratulacje i życzenia z okazji trzeciej rocznicy naszego bloga, wpisane tu w komentarzach, ale także na Twitterze i Facebooku, serdecznie dziękuję w imieniu własnym i mojej siostry.

 13. elzbieta314@gmail.com' Elżbieta Zborowska pisze:

  A ja jak zwykle spóźniona i na końcu.Skladam serdeczne życzenia z okazji trzecich urodzin blogaTwitterTwins. Każdy znajdzie tu coś dla się ile,gdyż tematyka tekstów jest różnorodna. Autorki nie unikają trudnych i poważnych tematów- takich do przemyśleń. Wszystkie teksty czytam, nie zawsze odpowiadam gdyż przyznam się -czasem trudno mi znaleźć słowa,jeśli temat dotyka rozważań filozoficznych. Ale teksty dają do myślenia. Dyskusje pod postami są różnorodne, ale kulturalne,nawet jeśli adwersarze mają zupełnie odmienne stanowiska. Dlatego jeszcze raz gratuluję i tak trzymać .

 14. bialanka@zoho.com' czerniakowianka pisze:

  Wprawdzie spóźnione ale szczere gratulacje. Blog o tak szerokim spektrum zagadnień, który jest żywy przez długi czas, znajdują się coraz to nowi czytelnicy i dyskutanci to przestrzeń warta ochrony. Idealna realizacja postulatów sir Tima Bernersa – Lee, który postrzega internet jako przyjazne miejsce pozyskiwania wiedzy i wymiany poglądów a nie narzędzia szeroko rozumianej walki. Serdecznie pozdrawiam Autorki i Czytelników, w oczekiwaniu na kolejne felietony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *