Stworzył wzorową relację Mistrz – Uczeń

roter_witold

Dziś na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu o godzinie 14.00 pożegnamy profesora Witolda Rotera, wrocławskiego matematyka, specjalistę geometrii różniczkowej. To on na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku dostrzegł wśród studentów I roku matematyczny talent i mawiał, podobnie jak przed laty Hugo Steinhaus o Stefanie Banachu, że Andrzej Derdziński, bo to o nim mowa, obecnie jeden z wybitniejszych matematyków na Uniwersytecie Stanowym w Ohio, jest jego największym naukowym odkryciem. Dostrzegł w tym chłopcu wyjątkowe zdolności i zadbał o jego karierę – indywidualny tok studiów, włączenie do pracy naukowej już od pierwszego roku, a potem wyjazd zagranicę. Niestety, jak się okazało, był to wyjazd na stałe. Derdziński znalazł się wśród 280 matematyków, którzy po wojnie wyemigrowali z kraju. A nie wszystkich losy potoczyły się tak pomyślnie jak jego. Nie zawsze warunki emigracyjne sprzyjały rozwojowi talentów. Być może w Polsce osiągnęliby więcej.

A wracając do profesora Rotera, byłam jego studentką i pamiętam jak codziennie dojeżdżał do Wrocławia pociągiem z Wałbrzycha, gdzie wtedy mieszkał. Nie miał samochodu (później kupił syrenkę i twierdził, że to najlepsze auto) i mimo kłopotliwych, było nie było dojazdów, dla swoich studentów miał zawsze czas. Wiedział, że geometria różniczkowa to trudny przedmiot i wielu osobom sprawia kłopoty, dlatego w czasie sesji organizował dodatkowe konsultacje. Przychodziły tłumy, a on tłumaczył, wyjaśniał, rozwiązywał zadania tak długo, jak było potrzeba. Nie liczył godzin ani dni, a przecież nikt mu za te dodatkowe zajęcia nie płacił. Czy dziś, gdy każdą godzinę przelicza się na pieniądze, jest to do pomyślenia?

Dlatego o profesorze Roterze można powiedzieć, że stworzył wzorową relację Mistrz – Uczeń, nie tylko z asystentami, doktorantami czy adiunktami, ale także ze swoimi studentami. Skromny, zwyczajny, z subtelnym poczuciem humoru. I bardzo pracowity.

Spoczywaj w pokoju Profesorze!

Małgorzata Wanke-Jakubowska

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista public relations, przez 27 lat była pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i przez 18 lat rzecznikiem prasowym tej uczelni. Po studiach pracowała w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego na stanowisku naukowo-dydaktycznym; jej zainteresowania naukowe dotyczyły algebry ogólnej.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *