Lista nieobecnych 2016/2017

„Wszyscy zmarli mają swój udział w historii stworzenia. Nikt nie żył na próżno” – mówił norweski pisarz Jørn Lier Horst. Dlatego przed tegorocznym Dniem Zadusznym znów przypominamy tych, którzy odeszli w ubiegłym roku. Jeszcze nie minął czas żałoby, która tradycyjnie trwa dwanaście miesięcy. Podobnie jak przed rokiem, gdyby tylko sięgnąć do nazwisk tych zmarłych, których śmierć odnotowuje Wikipedia [LINK], wykaz byłby bardzo, bardzo długi.

Dlatego lista nieobecnych, którą tu zamieszczam, oraz osoby, które wspominam i przywołuję, jest siłą rzeczy niepełna, a ich charakterystyka subiektywna. Każdy może w komentarzu ją uzupełnić. Zachęcam do tego. Powspominajmy razem. Bądźmy jeszcze z nimi przynajmniej przez czas czytania tego artykułu, spójrzmy im w oczy, wsłuchajmy się w brzmienie głosu, które jeszcze pamiętamy…

Przypomnijmy więc tych, którzy jeszcze rok temu byli wśród nas. Chronologicznie, tak jak odchodzili.

Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf”

(17 września 1920 – 5 stycznia 2017)

Generał brygady Wojska Polskiego, pośmiertnie mianowany generałem dywizji. Walczył w kampanii wrześniowej, po agresji ZSRR na Polskę dostał się do niewoli sowieckiej, z której zbiegł. Żołnierz Armii Krajowej, w powstaniu warszawskim, walcząc w Batalionie „Parasol”, dowodził legendarną obroną Pałacyku Michla na Woli. Po wojnie przebywał na emigracji w Wielkiej Brytanii, wstąpił do armii brytyjskiej, służył m.in. w gwardii przybocznej Jego Królewskiej Mości Jerzego VI. W lipcu 2002 roku powrócił na stałe do Polski i aktywnie działał w środowisku kombatanckim.

Zygmunt Bauman

(19 listopada 1925 – 9 stycznia 2017)

Światowej sławy socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Socjologii na Uniwersytecie w Leeds, od 1990 roku był emerytowanym profesorem tej uczelni. Specjalizował się w teorii kultury. Kontrowersje wzbudzała jego komunistyczna przeszłość w latach czterdziestych i na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku (współpraca z Informacją Wojskową w charakterze agenta-informatora oraz służba w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego i udział w tłumieniu podziemia niepodległościowego), od której się nie odciął.

Ks. Mieczysław Maliński

(31 października 1923 – 15 stycznia 2017)

Duchowny katolicki, doktor nauk teologicznych, kaznodzieja, publicysta „Dziennika Polskiego”, pisarz, autor książek o tematyce ewangelizacyjnej, literatury religijnej dla dzieci i młodzieży oraz o charakterze teologicznym dla osób dorosłych. Jego książki tłumaczone były na wiele języków.

Tomasz Kalita

(8 lutego 1979 – 16 stycznia 2017)

Polityk i politolog, w latach 2008–2011 rzecznik prasowy SLD. Założyciel lewicowego think-tanku Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, był doradcą wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha i szefa zespołu doradców byłego premiera Leszka Milera. Był szefem sztabu kandydatki na prezydenta Magdaleny Ogórek. W ostatnich miesiącach życia zabiegał o legalizację medycznej marihuany. Zmarł w wieku 38 lat na raka mózgu.

 Rafał Wójcikowski

(2 grudnia 1973 – 19 stycznia 2017)

Polityk, ekonomista i nauczyciel akademicki, doktor nauk ekonomicznych, poseł na Sejm VIII kadencji wybrany z listy Kukiz15. Współtworzył w Sejmie Klub Republikański. Zginął w wypadku samochodowym na drodze ekspresowej S8. Jego przyczyny są przedmiotem dochodzenia, pojawiają się bowiem podejrzenia, że nie był to zwykły wypadek.

Krystyna Sienkiewicz

(14 lutego 1935 – 12 lutego 2017)

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, wykonawczyni piosenki poetyckiej. Zagrała w 15 filmach fabularnych, 18 serialach telewizyjnych, występowała na scenach teatrów w Warszawie i Poznaniu, w słuchowiskach radiowych i w kabaretach, m.in. w Kabarecie Starszych Panów i Kabarecie Olgi Lipińskiej.

Danuta Szaflarska

(6 lutego 1915 – 19 lutego 2017)

Aktorka filmowa i teatralna, znana z ponad 100 ról filmowych i ponad 80 teatralnych. Występowała w Teatrze Telewizji, słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, serialach telewizyjnych, a także podkładała głos do filmów zagranicznych. Karierę aktorską, rozpoczętą we wrześniu 1939 roku, zakończyła w listopadzie roku 2016, w wieku 101 lat. Była najdłużej pracującą i żyjącą polską aktorką. Debiutowała na scenie Teatru na Pohulance w Wilnie. W czasie okupacji grała w teatrach podziemnych, a także brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka.

Wojciech Młynarski

(26 marca 1941 – 15 marca 2017)

Poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek i librett, tłumacz, znany przede wszystkim z autorskich recitali, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Przez niektórych autorów uznawany za najwybitniejszego twórcę tekstów w powojennej historii kabaretu literackiego w Polsce. Swoje piosenki wykonywał sam, jednak wiele z nich zyskało rozgłos w wykonaniu innych, znanych wykonawców.

Paweł Zarzeczny

(25 stycznia 1961 – 25 marca 2017)

Dziennikarz sportowy specjalizujący się w tematyce piłkarskiej, pisarz, publicysta, felietonista, osobowość telewizyjna – pracował w redakcjach sportowych TVP, TVP Polonia, TVP Sport, Polsatu, Radia Zet. Od lutego prowadził na żywo w Telewizji Republika swój autorski program „Bul głowy”.

Olga Johan

(8 października 1942 – 5 kwietnia 2017)

Psycholog, socjolog, nauczyciel akademicki, działaczka samorządowa – była wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wiceprzewodniczącą Rady m. st. Warszawy.

Abp Jeremiasz

(3 października 1943 – 17 kwietnia 2017)

Imię i nazwisko świeckie Jan Anchimiuk, biskup prawosławny, ordynariusz wrocławsko-szczeciński Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, jeden z najwybitniejszych polskich teologów prawosławnych, profesor, tłumacz i ekumenista, wieloletni przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej. W latach 1996–2002 i 2008–2012 rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Był współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Polskiej Rady Ekumenicznej.

Magdalena Abakanowicz

(20 czerwca – 20 kwietnia 2017)

Światowej sławy rzeźbiarka, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, profesor wizytujący na Uniwersytecie Kalifornijskim. W młodości lekkoatletka, trzykrotna medalistka mistrzostw Polski w biegach sztafetowych. Dwukrotna brązowa medalistka zimowych mistrzostw Polski. Specjalizowała się w tworzeniu dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych w oparciu o tkaninę z wykorzystaniem również innych materiałów, zwanych od jej nazwiska abakanami.

Witold Pyrkosz

(24 grudnia 1926 – 22 kwietnia 2017)

Aktor teatralny i filmowy, wykonawca dubbingów. Stworzył niezapomniane kreacje, zagrał w ponad 80 filmach fabularnych, w 29 serialach telewizyjnych, występował na deskach teatrów w Warszawie, Kielcach, Nowej Hucie, Wrocławiu i Krakowie, był wykonawcą dubbingu w dziewięciu filmach fabularnych. Laureat Telekamery 2005 w kategorii Najlepszy aktor oraz Złotych Spinek w plebiscycie Telekamery Tele Tygodnia w 2007 roku.

Zdzisław Pietrasik

(20 listopada 1947 – 25 kwietnia 2017)

Krytyk filmowy i teatralny, dziennikarz, publicysta, szef działu kulturalnego tygodnika „Polityka”. Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zajmował się głównie krytyką filmową i relacjonowaniem wydarzeń z dziedziny kinematografii. Był także autorem artykułów na temat teatru oraz wydarzeń społeczno-kulturalnych.

Wiktor Osiatyński

(6 lutego 1945 – 29 kwietnia 2017)

Prawnik, pisarz, publicysta, nauczyciel akademicki, działacz społeczny. Specjalista prawa konstytucyjnego, historii doktryn politycznych i prawnych oraz praw człowieka. Brał udział w pracach nad przygotowaniem Konstytucji RP (1997). Aktywny działacz społeczny, w ramach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zainicjował powstanie Programu Spraw Precedensowych. Był współtwórcą Komisji Edukacji w Dziedzinie Alkoholizmu, jednego z programów Fundacji im. Stefana Batorego. Był także feministą, w 2006 roku znalazł się w gronie czterech inicjatorów zawiązania Partii Kobiet.

Zbigniew Wodecki

(6 lutego 1945 – 22 maja 2017)

Muzyk, wokalista, multiinstrumentalista (grał na skrzypcach, trąbce i fortepianie), kompozytor, aranżer, aktor i prezenter telewizyjny. Był związany z kabaretem Piwnica pod Baranami i zespołem Anawa, a także z orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia i Krakowską Orkiestrą Kameralną. W latach 1968–1973 akompaniował Ewie Demarczyk, występował też w kabarecie z Zenonem Laskowikiem. Był jednym z jurorów w polskiej edycji programu Taniec z gwiazdami i prowadził programy muzyczne w TVN.

Zbigniew Brzeziński

(28 marca 1928 – 26 maja 2017)

Polsko-amerykański politolog (sowietolog), profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Columbia oraz na Uniwersytecie Johna Hopkinsa, geostrateg i dyplomata, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA w czasie prezydentury Jimmy’ego Cartera, wcześniej doradca prezydentów Lyndona Johnsona i Johna F. Kennedy’ego. Odegrał znaczącą rolę w procesie normalizacji stosunków z Chinami, a także przy zawarciu układu SALT II z ZSRR oraz porozumienia z Camp David regulującego pokojowe relacje egipsko-izraelskie. Działał również na rzecz wsparcia antykomunistycznej opozycji, w tym „Solidarności” w Polsce (uważany jest za jednego z architektów przemian w Polsce w 1989 roku) i mudżahedinów w Afganistanie.

Barbara Jaruzelska

(1931 – 29 maja 2017)

Żona gen. Wojciecha Jaruzelskiego (był jej drugim mężem), germanistka, doktor filologii germańskiej. Pracowała jako wykładowca w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Przez dekady stała u boku męża i wspierała go w staraniach o awanse i podczas tragicznych przesileń społeczno-politycznych. Jej rodzinne korzenie są mało znane i stały się przedmiotem spekulacji oraz dociekań historyków.

Tadeusz Jedynak

(16 kwietnia 1949 – 31 maja 2017)

Polityk, działacz związkowy, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, poseł na Sejm I kadencji (z listy „Solidarności”) i II kadencji (z listy Unii Pracy). W 1980 roku był wiceprzewodniczącym MKS i jednym z liderów śląskiej „Solidarności”. Represjonowany w stanie wojennym.

Abp Szymon

(12 sierpnia 1936 – 28 czerwca 2017)

Nazwisko świeckie Szymon Romańczuk, biskup prawosławny, ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W 2016 był członkiem delegacji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na Święty i Wielki Sobór Kościoła Prawosławnego.

Lech Morawski

(14 września 1949 – 12 lipca 2017)

Prawnik specjalizujący się w teorii państwa i prawa oraz filozofii prawa, profesor nauk prawnych, członek Trybunału Stanu, wybrany 2 grudnia 2015 przez Sejm VIII kadencji na miejsce obsadzone przez Sejm VII kadencji (po uchyleniu uchwały o wyborze i ponownym przyjęciu kolejnej), dopuszczony do orzekania 20 grudnia 2016 przez prezes TK Julię Przyłębską. W latach 2014–2015 był członkiem Trybunału Stanu.

Julia Hartwig

(14 sierpnia 1921 – 14 lipca 2017)

Jedna z największych postaci polskiej poezji XX wieku, eseistka, tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego, krytyk literacki. Podczas II wojny światowej była łączniczką Armii Krajowej, uczestniczką podziemnego życia kulturalnego. Była autorytetem demokratycznej opozycji w czasach PRL.

Wanda Chotomska

(26 października 1929 – 2 sierpnia 2017)

Pisarka, autorka ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych (m.in. cyklu programów telewizyjnych dla dzieci Jacek i Agatka), scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych, wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży.

Bogusław Wolniewicz

(22 października 1929 – 4 sierpnia 2017)

Filozof, logik, profesor nauk humanistycznych, twórca ontologii sytuacji, tłumacz i komentator Ludwiga Wittgensteina, publicysta związany ze środowiskiem Radia Maryja. W latach 1956–1981 był członkiem PZPR. W 2006 roku zainicjował powołanie Społecznego Niezależnego Zespołu ds. Etyki Mediów, w 2009 wszedł w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków, zainicjowanego przez Jerzego Roberta Nowaka. Był zwolennikiem eutanazji.

Janusz Głowacki

(13 września 1938 – 19 sierpnia 2017)

Prozaik, dramaturg, scenarzysta, felietonista i eseista. Autor scenariuszy m.in. do filmów Andrzeja Wajdy „Polowanie na muchy” czy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” twórca kultowego obrazu wspólnie z Markiem Piwowskim „Rejs”. Jego twórczość była tłumaczona na wiele języków (angielski, chiński, czeski, estoński, francuski, hiszpański, koreański, niemiecki, rosyjski, ukraiński, serbski, słowacki, węgierski, turecki). Utworem, który zwrócił uwagę amerykańskich środowisk teatralnych była sztuka „Polowanie na karaluchy” (1986). Największym sukcesem dramaturgicznym okazała się Antygona w Nowym Jorku (1992), dramat z dużym powodzeniem wystawiany był w teatrach w USA i w Europie. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także amerykańskich zrzeszeń literackich: PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Wschodnioamerykańskich oraz Stowarzyszenia Dramatopisarzy.

Adam Wójcik

(20 kwietnia 1970 – 20 sierpnia 2017)

Legenda polskiej koszykówki, wielokrotny reprezentant Polski, czterokrotnie uczestniczył w turniejach finałowych mistrzostw Europy. Ośmiokrotny mistrz Polski, czternastokrotny medalista mistrzostw Polski, jednokrotny mistrz Belgii i dwukrotny medalista mistrzostw Belgii. Rozegrał 1268 meczów, w tym 651 w Polskiej Lidze Koszykówki i 238 w juniorskich oraz seniorskich reprezentacjach Polski. W sumie zdobył 17 718 punktów, w tym 10 110 w Polskiej Lidze Koszykówki. Przegrał walkę z białaczką, zmarł w wieku 47 lat.

Grzegorz Miecugow

(22 listopada 1955 – 26 sierpnia 2017)

Dziennikarz, redaktor radiowej Trójki, wydawca i prezenter Wiadomości w TVP1, współtwórca razem z Tomaszem Lisem Faktów w TVN. Po przerwie, gdy był doradcą medialnym Macieja Płażyńskiego, powrócił do TVN, gdzie prowadził pierwszą polską edycję Big Brothera, a także współtworzył kanał informacyjny TVN24 (został szefem wydawców TVN24). Współprowadził program satyryczno-polityczny Szkło kontaktowe. Był prowadzącym programy Inny punkt widzenia, Gość poranny, Cały ten świat.

Bp Kazimierz Ryczan

(10 lutego 1939 – 13 września 2017)

Biskup senior diecezji kieleckiej, pracował, jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie, był pracownikiem naukowym KUL i kierownikiem Katedry Socjologii Religii w Instytucie Teologii Pastoralnej na tej uczelni. Członek Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, pełniący także funkcję członka Rady Naukowej, delegat ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. W czasie swojej posługi biskupiej erygował w diecezji kieleckiej około 20 nowych parafii.

 Wiesław Michnikowski

(3 czerwca 1922 – 29 września 2017)

Aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy. Popularność przyniosły mu występy estradowe, filmowe i telewizyjne. Był jedną z gwiazd telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, kabaretu „Dudek” oraz radiowego Podwieczorku przy mikrofonie. Stworzył niezapomniane kreacje filmowe, zagrał w ponad 40 filmach fabularnych, był wykonawcą dubbingu w 21 filmach, wystąpił 175 razy w spektaklach Polskiego Radia, ma w dorobku 45 ról w Teatrze Telewizji. Uważał się przede wszystkim za aktora teatralnego, występował na deskach teatrów w Warszawie i Lublinie.

Zbigniew Lazarowicz ps. „Bratek”

(27 września 1925– 29 września 2017)

Jeden z ostatnich Żołnierzy Wyklętych, żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia WiN. Dowódca plutonu AK, uczestnik walk na Podkarpaciu, podkomendny swego ojca, mjr./ppłk. Adama Lazarowicza „Klamry”, po wojnie ścigany przez UB, łącznik IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN. Działacz „Solidarności”, w stanie wojennym łącznik RKS i Solidarności Walczącej. Internowany w Nysie. Do końca życia czekał na odnalezienie szczątków ojca, „Klamry”, zamordowanego w 1951 roku w więzieniu mokotowskim. Awansowany pośmiertnie na stopień pułkownika.

Bp Wacław Józef Świerzawski

(14 maja 1927 – 7 października 2017)

 

Profesor zwyczajny nauk teologicznych, biskup senior diecezji sandomierskiej. Założył dwa instytuty świecki: Wspólnotę Przenajświętszej Trójcy i Wspólnotę Chrystusa Kapłana, Proroka i Króla oraz zgromadzenie jadwiżanek wawelskich. Piękną prezentację, przygotowaną właśnie przez siostry jadwiżanki, pokazującą życie i działalność Biskupa Wacława można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/PN6SYNnakn8 (jest tam wiele zdjęć – także z okresu młodości!).

O. Bronisław Mokrzycki SJ

(15 kwietnia 1935 – 8 października 2017)

Liturgista (studia na KUL), wykładowca liturgiki na ATK w Warszawie. Założył Wspólnotę Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia (siostry zawierzanki). Miałam szczęście słuchać na żywo Jego homilii podczas rekolekcji ignacjańskich u sióstr w Bliznem k. Brzozowa.

Anna Szałapak

(22 września 1952 – 14 października 2017)

Etnograf, etnolog, doktor nauk humanistycznych, popularna piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej, artystka „Piwnicy pod Baranami”. Wykonywała utwory polskich poetów i kompozytorów: Agnieszki Osieckiej, Ewy Lipskiej, Czesława Miłosza, Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Jana Kantego Pawluśkiewicza. Przez Agnieszkę Osiecką zwana była „Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami”. Tańczyła w  Zespole Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”.

Zofia Bartoszewska

(27 maja 1927 – 19 października 2017)

Filolog języka polskiego, redaktorka, miała ogromny wkład w książki swojego męża Władysława Bartoszewskiego (była jego drugą żoną). Uczestniczka powstania warszawskiego i działaczka demokratycznej opozycji w czasach PRL. Przez wiele lat pracowała w Państwowym Instytucie Wydawniczym, w stanie wojennym zwolniona ze stanowiska zastępcy redaktora naczelnego PIW; podjęła wówczas współpracę z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionych Wolności i ich Rodzinom.

Lech Ordon

(24 listopada 1928 – 21 października 2017)

 Aktor teatralny i filmowy, występował na deskach teatrów w Łodzi, gdzie zadebiutował, a potem w Warszawie. Zagrał w ponad 50 filmach fabularnych, blisko 40 serialach telewizyjnych, użyczył swojego głosu postaciom w 35 filmach obcojęzycznych. Grał w spektaklach Teatru Telewizji i w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia.

Władysław Kowalski

(24 lutego 1936 – 29 października 2017)

Aktor teatralny i filmowy, w latach osiemdziesiątych XX wieku pedagog Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Występował na deskach teatrów w Gdańsku i Warszawie. Zagrał w ponad 60 filmach fabularnych i dziesięciu serialach telewizyjnych, był m.in. odtwórcą ról w filmach Andrzeja Wajdy „Katyń” i „Pan Tadeusz”, a w ostatnich latach można go było zobaczyć m.in. w obrazie Łukasza Palkowskiego „Bogowie” czy Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało”.

* * * 

(…)
koniec by nigdy nie kończyć
czas by utracić bliskich
łzy by chodziły parami
śmierć aby wszystko się stało
pomiędzy światem a nami
                                                ks. Jan Twardowski

Otoczmy ich wszystkich modlitwą.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym, Amen.

* * *

Spełniam prośbę Garbaldiego11, którą gorąco poparli nasi Czytelnicy na Twitterze. Poniżej zamieszczam zdjęcia wspominanych tu NIEOBECNYCH z lat młodości, albo nieco wcześniejszych niż prezentowane wyżej. Nie wszystkie udało się odszukać w wersji pełnobarwnej. Starsi w latach młodości nie byli fotografowani w kolorze.

Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf”

Zygmunt Bauman

Ks. Mieczysław Maliński

Tomasz Kalita

Rafał Wójcikowski

Krystyna Sienkiewicz

Danuta Szaflarska
Wojciech Młynarski

Witold Pyrkosz

Zdzisław Pietrasik

Wiktor Osiatyński

Zbigniew Wodecki

Zbigniew Brzeziński

Barbara Jaruzelska

Lech Morawski

Wanda Chotomska

Bogusław Wolniewicz

Janusz Głowacki

Grzegorz Miecugow

Bp Kazimierz Ryczan

Wiesław Michnikowski
Zbigniew Lazarowicz ps. „Bratek”

Anna Szałapak

Zofia Bartoszewska

Lech Ordon

Władysław Kowalski

 

Małgorzata Wanke-Jakubowska

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista public relations, przez 27 lat była pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i przez 18 lat rzecznikiem prasowym tej uczelni. Po studiach pracowała w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego na stanowisku naukowo-dydaktycznym; jej zainteresowania naukowe dotyczyły algebry ogólnej.

Możesz również polubić…

13 komentarzy

 1. ewa.oczkowska64@gmail.com' Ewa pisze:

  ,,Można odejść na zawsze, by stale być blisko,,
  ks.Jan Twardowski
  Bez względu na to jakie mamy poglądy,czy lubimy kogoś czy nie ,gdy przychodzi moment odejścia,wg mnie wszystko staje się nieważne.
  Przychodzi chwila zadumy i potrzeba modlitwy w intencji zmarłego.
  Wtedy uświadamiamy sobie swoją małość i równość wobec śmierci,bez względu na majątek,wykształcenie czy poglądy.
  Staram się wtedy nie wspominać złych słów czy czynów zmarłego ale szukać tych lepszych.
  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie……..

 2. gabriellawit@gmail.com' Garibaldi11 pisze:

  Bardzo podoba mi sie Wasza inicjatywa.
  Nie bylbym soba, gdybym nie wtracil kilku slow. Byloby ciekawe, gdyby dolaczyc zdjecia zmarlych, gdy byli jeszcze mlodzi i w pelni sil. Jakich ich moze pamietamy.

 3. b.utecht@onet.pl' Barbara Utecht pisze:

  Maria Dąbrowska pisała:
  „Człowiek jest tajemnicą
  z tajemnicy przychodzi
  i w tajemnicę odchodzi…
  A czy my zdążyliśmy o wszystkich naszych tajemnicach porozmawiać z tymi, którzy odeszli? Czy zdążyliśmy im powiedzieć, że za mało ich kochamy?
  ” Śpieszmy się kochać ludzi
  tak szybko odchodzą!
  Ks. Jan Twardowski

 4. Maria WANKE-JERIE pisze:

  Ta lista porusza i skłania do zadumy nad nieuchronnością przemijania. Nieodwracalnością śmierci. Gdy wspominamy najbliższych zawsze gdzieś na dnie naszej duszy kołaczą się myśli zawarte w wierszu ks. Jana Twardowskiego „Żal”, którego fragment przytoczę.
  Żal że się za mało kochało
  Że się myślało o sobie
  Że się już nie zdążyło
  Że było za późno

  A na jutrzejszy dzień polecam refleksyjny wiersz Danuty Gellnerowej, polskiej poetki pochodzącej ze Lwowa, która zmarła w Warszawie w 2003 roku

  „Dla tych, którzy odeszli”
  Dla tych
  którzy odeszli w nieznany świat,
  płomień na wietrze
  kołysze wiatr.
  Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem
  i niebo jesienne u góry
  Dla nich
  harcerskie warty
  i chorągiewek
  gromada,
  i dla nich ten dzień –
  pierwszy dzień listopada.
  Danuta Kornelia Gellner

 5. gabriellawit@gmail.com' Garibaldi11 pisze:

  Wspaniale z tymi starymi fotkami. Takimi ich pamietamy. Dziekuje

 6. asdi.c1@interia.pl' Adam Zwierzyński pisze:

  Władysław Kowalski, żołnierz AK w „Kolumbach” i żołnierz LWP pod Kołobrzegiem w „Jarzębinie czerwonej”. Tam wykreował zakochanego w dziewczynie z Lublina wrażliwego inteligenta / odważnego „szturmana” z karabinem. Warto wspomnieć, że w filmie Petelskich zagrał razem z Andrzejem Kopiczyńskim i Andrzejem Łapickim, też już nieżyjącymi wspaniałymi aktorami. Teraz to odważne aktorskie – „żołnierskie” trio w zawadiackich hełmach z pepeszami ma już występy na innej scenie… RIP

 7. mariarozycka@wp.pl' Maria pisze:

  Spełniając obietnicę z komentarza na TT, chciałabym napisać o dwóch kapłanach, którzy odeszli w październiku tego roku, dzień po dniu: jeden 7, drugi 8 dnia tego miesiąca. Obu łączyło nie tylko to, że byli duchownymi, ale również to, że obaj założyli wspólnoty życia konsekrowanego.

  Biskup Wacław Józef Świerzawski (14 maja 1927 – 7 października 2017), profesor zwyczajny nauk teologicznych, biskup senior diecezji sandomierskiej. Założył dwa instytuty świecki: Wspólnotę Przenajświętszej Trójcy i Wspólnotę Chrystusa Kapłana, Proroka i Króla oraz zgromadzenie jadwiżanek wawelskich. Piękną prezentację, przygotowaną właśnie przez siostry jadwiżanki, pokazującą życie i działalność Biskupa Wacława można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/PN6SYNnakn8 (jest tam wiele zdjęć – także z okresu młodości!)

  O. Bronisław Mokrzycki, Jezuita (15 kwietnia 1935 – 8 października 2017). Liturgista (studia na KUL), wykładowca liturgiki na ATK w Warszawie. Założył Wspólnotę Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia (siostry zawierzanki). Miałam szczęście słuchać na żywo Jego homilii podczas rekolekcji ignacjańskich u sióstr w Bliznem k. Brzozowa.

  R.I.P…

 8. katarzyna.walus@onet.pl' Katarzyna Waluś pisze:

  Wiele niesamowitych i Niezapomnianych postaci kina, nauki i literatury..Natomiast na szczególne Wyróżnienie zasługuje pani Szaflarska…postawa humor i właściwie Niezniszczalność stawiają ją wysoko w Hierarchii

 9. stanorion@gmail.com' Vector pisze:

  Przykre, że odeszli, ale taka już naturalna kolej rzeczy.

 10. jerzpolski@wp.pl' Jurek pisze:

  Były premier Leszek Miller mówił „Nie ważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy”.
  Był kiedyś ministrantem, więc sądzę, że zna naukę Kościoła.
  Po odejściu człowieka ze świata można dokonać oceny całego jego życia.
  Sprawiedliwej oceny może dokonać tylko Bóg.

 11. anna-drozdowska@wp.pl' Anna Makuch pisze:

  Miałam zaszczyt poznać „Gryfa”, gen. Brochwicza-Lewińskiego. Dzieciom pokazuję książkę z dedykacją i opowiadam o kilkugodzinnym spotkaniu. Generał obdarzony był wyjątkowym ciepłym poczuciem humoru. Miał też dar barwnego opowiadania – w sienkiewiczowskim stylu.
  Wieczny Odpoczynek wszystkim racz dać, Panie.

 12. Małgorzata Wanke-Jakubowska pisze:

  Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i sugestie uzupełnienia listy nieobecnych. Dzięki Marii Różyckiej za dwóch duchownych katolickich, Elżbiecie Zborowskiej za przypomnienie o Magdalenie Abakanowicz, Michałowi Charzyńskiemu za sugestię umieszczenia znanych duchownych prawosławnych, mojej siostrze za Annę Szałapak i – pośrednio – Kancelarii Prezydenta, z której prezentacji skorzystałam uzupełniając listę, liczy ona 35 nazwisk. Ostatnią osobę – Janusza Głowackiego – przypomniał mi z kolei na Facebooku Bogdan Zdrojewski.

  Jest to zapewne – pomijając Wikipedię, która zamieszcza dzienny wykaz znanych osób zmarłych z całego świata – lista najobszerniejsza. Stworzyliśmy ją wspólnie, za co dziękuję. Nie ma tu selekcji politycznych, ani żadnych innych, lista jest „ekumeniczna”, jak nazwał to Witold Kabański, czy apolityczna, jak określiła Elżbieta Zborowska. Za sugestią Garbaldiego11 dodałam zdjęcia z młodości (prawie wszystkie, niektórych nie udało mi się odszukać). Zachęcam do sięgania do tego tekstu i wspominania. Nie tylko w listopadzie.

 13. Małgorzata Wanke-Jakubowska pisze:

  Dopiero dziś zauważyłam, że pominęłam jeszcze dwa nazwiska – MIchała Haniszewskiego (zmarł 1 marca 2017 roku) i Zdzisława Szewczuka (odszedł 26 października 2017 roku). Dopiero wpis na Facebooku Kazimierza Michała Ujazdowskiego, który ich wspomniał, odświeżył moją pamięć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *