Miejsce dla Niego

Nie było miejsca dla Ciebie w Betlejem w żadnej gospodzie i narodziłeś się Jezu w stajni w ubóstwie i chłodzie – tekst tej pięknej, nostalgicznej kolędy napisał o. Mateusz Jeż w 1932 roku w Krakowie, a muzyka do tych słów została skomponowana dopiero sześć lat później przez o. Józefa Łasia. Po raz pierwszy kolędę tę publicznie zaśpiewano 2 lutego 1939 roku w sali Domu Sodalicyjnego im. Piotra Skargi w Nowym Sączu. Jej wykonawcą był chór gimnazjalny z Mielca. Do dziś w regionie nowosądeckim jest ona jedną z najchętniej śpiewanych kolęd.

Do czterech zwrotek przedwojennych w czasie stanu wojennego dopisano piątą:

Gdy liszki mają swe jamy

i ptaszki swoje gniazdeczka

dla Ciebie brakło gospody,

Tyś musiał szukać żłóbeczka.

A dzisiaj czemu wśród ludzi

tyle łez, jęków, katuszy?

Bo nie ma miejsca dla Ciebie

w niejednej człowieczej duszy!

Czyż te słowa nie są dziś jeszcze bardziej aktualne?

Zbliża się Boże Narodzenie, już tylko dwa dni nas dzielą od tego najbardziej wyjątkowego wieczoru, kiedy to w blasku migających na choinkach światełek, w okrojonym w tym roku z powodu pandemii gronie, łamać się będziemy opłatkiem i składać wzajemnie życzenia, serdeczne myśli kierując też do nieobecnych. I tych zgromadzonych przy swoich wigilijnych stołach, którzy z troski o najbliższych lub z uzasadnionej obawy będą spędzali Boże Narodzenie oddzielnie, czasem samotnie, ale także do tych, którzy odeszli już do wieczności. Tych ostatnich było ich w tym roku znacznie więcej niż we wcześniejszych latach. Będzie więcej pustych miejsc podczas tegorocznej wieczerzy, COVID-19 zbiera – niestety – swoje śmiertelne żniwo. Ale, jeśli będziemy mieć Boga w sercu, tę pustkę wypełnić powinna radość z przyjścia Pana. Bo On w tym dniu jest przecież najważniejszy. Pamiętając o tym, wszystkie przeciwności łatwiej da się przetrwać. Bo jakże często zapominamy, co tak naprawdę świętujemy, że nie jest to Gwiazdka, rytuał, okazja do ucztowania i obdarowywania się prezentami, tylko Boże Narodzenie. I bez Niego, bez tej Miłości wcielonej, wszystko inne jest miałkie i mało ważne.

Dlatego dziś, w imieniu własnym i mojej siostry, wszystkim naszym drogim Czytelnikom, łamiąc się symbolicznie opłatkiem, składam serdeczne życzenia – aby tegoroczne Święta Bożego Narodzenia, mimo zewnętrznych burz i niepokojów, przyniosły pokój w sercach, wzajemny szacunek i zrozumienie, by dopisywało zdrowie, a nadchodzący Nowy 2021 Rok był zdecydowanie lepszy od tego, który właśnie się kończy. I by Nowonarodzony szczodrze Wam błogosławił.

W gwiazdkowym prezencie kolęda Nie było miejsca dla Ciebie w wykonaniu Golec uOrkiestra podczas koncertu kolęd i pastorałek w Bazylice Jasnogórskiej.

Małgorzata Wanke-Jakubowska

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista public relations, przez 27 lat była pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i przez 18 lat rzecznikiem prasowym tej uczelni. Po studiach pracowała w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego na stanowisku naukowo-dydaktycznym; jej zainteresowania naukowe dotyczyły algebry ogólnej.

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. jerzpolski@wp.pl' jurek pisze:

  Dziękuję za artykuł i życzenia. Jakie będą te święta – zależy od nas. Spotkanie z rodziną , z najbliższymi to najlepszy prezent jaki możemy sobie ofiarować. Nie zmarnujmy tej okazji.

  • Maria Wanke-Jerie pisze:

   Na szczęście w tym pandemicznym nieszczęściu mamy internet i takie programy jak Skype czy Zoom. Można, nie narażając się na zarażenie COVID-em, spotkać się i – widząc wzajemnie – spędzić ze sobą razem czas. Ja już przekazałam dla syna w Paryżu paczkę ze świątecznymi przysmakami (uszka, pierogi, ćwikła, kutia, wędliny, ciasta), drugi syn część odebrał (był w maseczce i tylko w progu domu, bo nie chce nas starych rodziców narażać na chorobę), po resztę przyjedzie jutro. Tak można dzielić się radością i wirtualną bliskością, bo z synami spotkam się w Wigilię na Zoomie, mam nadzieję na długą rozmowę i symboliczne dzielenie się opłatkiem. Może uda mi się tez połączyć z kuzynkami z Buenos Aires.A w pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia planuję dalsze wirtualne rodzinne spotkania. Bo radosne świętowanie można pogodzić ze zdrowym rozsądkiem. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim.

 2. rafal.kubara@interia.pl' Rafał Kubara pisze:

  Nie pierwszy raz rozmawiamy na tym blogu o tym jak zmienia się sposób obchodzenia różnych świąt. Przesuwanie na dalszy plan ich religijnej istoty, komercjalizacja, skupienie się na otoczce mało ważnych zwyczajów, biesiadowaniu. Oczywiście zgadzam się że nie tak to powinno wyglądać i warto wrócić do tego co najważniejsze. Myślę jednak że nawet takie powierzchowne świętowanie jest lepsze niż całkowite odejście od obchodzenia świąt i np. traktowanie przerwy świątecznej wyłącznie jako okazji do wypadu na narty. Przyrządzanie podobnych świątecznych potraw , celebrowanie równocześnie tych samych rytuałów, spotykanie się w szerszym niż tylko domownicy gronie jest tym co łączy ludzi ponad politycznymi podziałami. Łamanie się opłatkiem w Wigilię, palenie zniczy w Dzień Wszystkich Świętych jest wyznacznikiem przynależności do polskiego dziedzictwa kulturowego.
  Nie bronię ateistom i wyznawcom innych religii świętowania w okresie Bożego Narodzenia tzw rodzinnych świąt. Uważam jednak, że mamy jako katolicy prawo oczekiwać by nie robili z tego swojego świętowania okazji do ideologicznych manifestacji, wywyzszania się, złośliwego wypaczania i przeinaczania symboli, parodiowania rytuałów.
  Chyba wszyscy w tym roku tęsknimy za normalnoscią. Kolejne święta wyglądają nie tak jak byśmy chcieli. Dużo więcej ludzi skazanych jest na samotność, chorobę, pobyt w szpitalu, niektórzy niestety nie przeżyją ich. Z drugiej strony może mniejsza ilość spotkań da szansę na przeczytanie dobrej książki, wysłuchanie ubogacajacej audycji w radiu.
  Bardzo dziękuję Paniom za piękne i mądre życzenia. Ze swej strony chciałbym życzyć sobie wszystkim czytelnikom by wiara i miłość dawała nam siłę do pokonywania przeciwności i mądrość byśmy się nie polubili w tych trudnych czasach. Szczęść Boże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *