Cztery lata TwitterTwins

Pojutrze nasz bliźniaczy blog świętuje kolejne urodziny. Cztery lata temu tekstem „Startujemy” [LINK] rozpoczęłyśmy wspaniałą przygodę razem z naszymi Czytelnikami, których grono stale się powiększa. Za to współtworzenie środowiska poważnej, rzeczowej debaty jesteśmy bardzo wdzięczne. Dlatego świętujmy razem.

Start TwitterTwins przypadł w czasie gorącej atmosfery przedwyborczej, podobnie, jaką mamy teraz w ostatnim tygodniu przed głosowaniem do Parlamentu Europejskiego. Wtedy były to wybory prezydenckie i końcówka kampanii przed drugą turą, dlatego tematyka politycznego marketingu dominowała w pierwszych tekstach publikowanych na blogu. Ale potem spektrum omawianych i dyskutowanych spraw bardzo się poszerzyło – poruszane były tematy społeczne, obyczajowe, były teksty kulinarne i osobiste wspomnienia. Pisałyśmy felietony o matematyce, dziennikarstwie, edukacji… Kilkakrotnie gościłyśmy na naszych łamach innych autorów.

O fenomenie tworzenia debatującej na poważne tematy wspólnoty pisałyśmy w tekście „Dekalog Twittertwins. Jak stworzyć przestrzeń dyskusji i zdobyć czytelników” [LINK], publikowanym na portalu Wszystko co Najważniejsze.

Do tej pory na naszym blogu ukazało się 328 tekstów. Opublikowano do nich ponad 4,5 tysiąca komentarzy, a niektóre z nich były jak obszerne koreferaty, stanowiące ważne uzupełnienie głównego tematu. Bardzo je sobie cenimy.

Rekordzistą popularności czytelniczej okazał się tekst mojej siostry „Finanse Kościoła – fakty i mity” [LINK], stale czytany i polecany. Widać temat ważny i wzbudzający zainteresowanie. Rozszerzona wersja tego tekstu ukazuje się w odcinkach w archidiecezjalnym miesięczniku „Nowe Życie” (w maju opublikowany został odcinek drugi, dotyczący Funduszu Kościelnego).

W pierwszej dziesiątce popularności znalazły się ponadto teksty:

2) „Noc teczek” [LINK]

3) „Co to jest prawda” [LINK]

4) „Piotruś. Historia prawdziwa” [LINK]

5) „Samobójstwo” [LINK]

6) „Wstyd” [LINK]

7) „Dziecko w kościele” [LINK]

8) „Nasz rok” [LINK]

9) „Propaganda” [LINK]

10) „80 milionów to też moja historia” [LINK]

Początkowo publikowałyśmy po dwa teksty tygodniowo, w pierwszym roku bez przerwy wakacyjnej. Później zmieniłyśmy cykl i nowy tekst ukazuje się tylko raz na tydzień, zawsze we wtorek, tuż po północy. Nie ma nowych tekstów w tygodniu przed Bożym Narodzeniem i przed Wielkanocą, a także w miesiącach letnich – lipcu i sierpniu. Jest wtedy czas, by przypomnieć wybrane, dawniejsze felietony, które nie straciły na aktualności.

Trzy najbardziej popularne tegoroczne teksty, poza oczywiście bezkonkurencyjnym artykułem nt. finansów Kościoła, to:

2) „Dzień Mężczyzn” [LINK]

3) „Nauczycielska kwadratura koła” [LINK]

4) „Poprawność polityczna a matematyka” [LINK]

Mamy nadzieję, że nie zabraknie nam ani sił, ani zapału, a życie dostarczać będzie wciąż nowych tematów do kolejnych felietonów. Życzymy miłej lektury i zachęcamy do komentowania.

Urodzinowe świętowanie czwartej rocznicy Twittertwins ogłaszam za rozpoczęte!!!

Małgorzata Wanke-Jakubowska

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista public relations, przez 27 lat była pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i przez 18 lat rzecznikiem prasowym tej uczelni. Po studiach pracowała w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego na stanowisku naukowo-dydaktycznym; jej zainteresowania naukowe dotyczyły algebry ogólnej.

Możesz również polubić…

8 komentarzy

 1. b.utecht@onet.pl' Barbara Utecht pisze:

  Kochana Małgosiu i Marysiu! Z okazji 4 rocznicy Waszego bliźniaczego bloga pragnę serdecznie podziękować za trud, jaki sobie zadajecie i pogratulować wielkiego sukcesu, jakim jest ten blog. Nie macie pojęcia, jakim relaksem od trudów dnia codziennego jest dla mnie czytanie tych mądrych, pełnych obiektywizmu tekstów. Nie muszę zapewniać, że niejednokrotnie starałam się w życiu swoim stosować Wasze porady i wskazówki. Dzięki tym treściom otwierały się przede mną nowe perspektywy, inne spojrzenie na wiele zagadnień, poszerzały się moje horyzonty oraz znajomość świata i ludzi. Zatem pozostaje mi tylko wyrazić gorące podziękowanie i życzenia dalszych sukcesów. Przyjmijcie proszę moją pełną szacunku wdzięczność. Barbara

 2. Maria WANKE-JERIE pisze:

  Grono naszych czytelników to prawie 60 tysięcy osób, 54 proc. z nich to mężczyźni, 46 proc. – kobiety. Większość osób odwiedzających nasz blog to ludzie młodzi, aż 65 proc. to osoby do 35 roku życia. Cieszy nas to, że stale grono to się powiększa, ale jeszcze większą satysfakcję sprawia nam to, że liczna jest grupa tych osób, które nazywamy stałymi czytelnikami, które czekają na wtorek po północy, by sięgnąć do nowego tekstu. Ostatnio obserwujemy, że częściej komentarze do naszych tekstów pojawiają się na Facebooku albo na Twitterze, a nie pod tekstem, gdzie jest na nie miejsce. Sprzyja temu możliwość pisania tweetów do 280 znaków, a nie jak jeszcze niespełna dwa lata temu – tylko do 140 znaków. Wszystkim, którzy komentują nasze teksty, bez względu na to, gdzie zamieszczają swoje wpisy, serdecznie dziękujemy. To Państwo tworzą tę wspaniałą przestrzeń dyskusji, wymiany myśli i poglądów. Dlatego ten skromny jubileusz to także Wasze święto!

 3. elzbieta314@gmail.com' Elżbieta Zborowska pisze:

  Jeszcze raz gratuluję pomysłu. Prowadzenie bloga przez siostry bliźniaczki to niezwyczajny projekt. Teksty tu zamieszczane sa różnorodne,ale niebanalne. W większości rozważają poważne problemy,choć są tez lżejsze teksty. Zawsze dają wiele do myślenia. Blog czytam regularnie,choć nie zawsze komentuję czy to z powodu braku czasu,czasem z zapomnienia. Zdarza sie tez ze nie potrafię napisac komentarza- zwlaszcza jesli pojawiaja sie filozoficzne rozważania. Zycze autorkom twórczej weny na dlugie lata.

 4. czreczuch@gmail.com' Czesław pisze:

  Gratuluję w czwarte urodziny Bliźniaczkom. Może kiedyś pomysł Twiteratwins przejmą sześcioraczki z Krakowa. Powinien być efekt wzmocniony do którejś potęgi! Pozdrawiam. Czesław

 5. Małgorzata Wanke-Jakubowska pisze:

  W mediach społecznościowych z okazji czwartych urodzin naszego bliźniaczego bloga Twittertwins pojawiły się miłe słowa. Bardzo za nie wszystkie jesteśmy wdzięczne. Zebrałam je wszystkie, oto one:

  1) Marek Andrzej Obszarny
  Najlepszego wszystkiego i wszystkich dobrych wokół!

  2) Adam Kisielnicki
  Wrocławska Dzielna Dwójka bez sternika. By Wam nigdy czytelników i wody pod wiosłami nie zabrakło.

  3) Agnieszka Romaszewska
  Serdeczne życzenia wszystkiego najlepszego dla obu Pań i ich dzieła!

  4) Krystyna Kuryło-Mazurkiewicz
  Serdeczne życzenia wszystkiego najlepszego dla obu Pań i ich dzieła!

  5) Krystyna Bałakier
  Serdecznie gratuluję

  6) Antoni Karuzo
  „Aaa… mądrego to i przyjemnie posłuchać.” Spuentuję tak ten jubileusz kultowym zdaniem. Gratulacje.

  7) Karol Poznański
  Gratuluję zarówno wytrwałości jak i umiejętności inspirowania ciekawych dyskusji – w dodatku trzymających poziom 🙂 Pozdrawiam!

  8) Eryk Mistewicz
  Zbliża się czwarta rocznica przestrzeni wspólnej @Rz_mwj i @mwj53 czyli @TTwins777. Zrobiły Maria Wanke-Jerie i Małgorzata Wanke-Jakubowska coś niesamowitego, bo mają pasję połączoną z życiową dojrzałością, wiedzą i elegancją. Gratulacje, Solenizantki!

  9) Wojciech Batug
  Wszystkiego najlepszego. Piękny sukces. Stworzyliście Państwo przestrzeń medialną, która omija i którą omija hejt. To fenomen w czasach wojny informacyjnej.

  10) Anna Makuch
  Jedno z niewielu miejsc, gdzie nie wypada przekroczyć granicy grzecznej wymiany zmian – mimo różnych zdań i poglądów. Polecam serdecznie blog @TTwins777, Autorkom gratuluję.

  11) Barbara Utecht
  Ten „bliźniaczy blog” świetnie pokazuje, jak umiejętnie łączyć urok, wdzięk i mądrość z inteligencją. Pozwalam sobie życzyć długich lat tej twórczej działalności i nowych triumfów. Powodzenia!!

  12) Igor Mertyn
  Bardzo dobry blog. Jeśli chcesz poczytać ciekawe teksty, podyskutować z dala od @%!!/, polecam gorąco.

  13) Anna Kubis
  NAJLEPSZEGO!

  14) Kalia Mak
  Cieszymy się Wami!

  15) Ryszard Balicki
  Gratulacje! Nie zawsze mam czas komentować, ale zawsze chętnie – nawet jeżeli się nie zgadzam – czytam.

  16) Tomasz Kokurewicz
  Dziękujemy i prosimy o więcej 🙂 Serdecznie pozdrawiamy. Tomek i Dorotka.

  17) Dariusz Godlewski
  Brawo, P&D! Gratuluję i tak trzymajcie!

  18) Vector
  Gratuluję rocznicy i miłego świętowania życzę autorkom nadzwyczaj ciekawego bloga
  @TTwins777 Następnych lat z równie życiowymi tematami i kulturalnej dyskusji w komentarzach.

  19) Alicja Jesz
  Najserdeczniej Panie pozdrawiam i przesyłam wyrazy szacunku! Zarówno prywatne jak i za bloga. Wiele tekstów pamiętam do dziś i nasuwają mi się w ważnych chwilach zarówno wyważone opinie Pań jak i piszących komentarze. Oby nigdy nie zabrakło weny i tematów!

 6. bialanka@zoho.com' czerniakowianka pisze:

  Gratuluje pomysłu i realizacji, życzę niesłabnącej popularności oraz dużo sił do pisania, bo wiele ciekawych tematów jeszcze czeka a każdy dzień przynosi kolejne!

 7. maitresse@poczta.onet.pl' Magdalena pisze:

  Drogie Panie, odkryłam to miejsce wczoraj. Podczas wolnego popołudnia przeczytałam wiele tekstów i jestem pewna, że będę tutaj wracać – z wielką przyjemnością! To bardzo kulturalne, wyważone, ciepłe miejsce. Takich jest w sieci niewiele. Dziękuję!

 8. Małgorzata Wanke-Jakubowska pisze:

  Te wszystkie urodzinowe wpisy, słowa uznania, gratulacje i życzenia, przyjęłyśmy z wdzięcznością i wzruszeniem. Są dla nas zobowiązaniem do kontynuowania tego projektu. A więc patrzymy w przyszłość i poszukujemy nowych tematów. Za współtworzenie bloga wszystkim raz jeszcze wielkie dzięki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *