Cukrowy jubileusz, czyli 6 lat TwitterTwins

Blog www.TwitterTwins.pl funkcjonuje już od sześciu lat, w niedzielę 23 maja 2021 roku świętować będzie swoje kolejne urodziny. Stale poszerza się grono komentatorów, a tym samym przestrzeń do dyskusji. Liczba komentarzy przekroczyła 5,5 tysiąca, a tylko sześć z nich w wyniku moderacji trafiło do kosza. Średnio jeden na rok. Z satysfakcją możemy stwierdzić, że udało nam się stworzyć nie tylko forum do prezentacji własnych poglądów, ale także przestrzeń do ich wyrażania dla innych. Przestrzeń przyjazną, otwartą, gdzie toczy się kulturalna wymiana myśli, idei i opinii. To jest powód naszej największej radości. Bo przestrzenie kulturalnej dyskusji stale się kurczą.

Może najwyższy czas, żeby powiedzieć jasno i jednoznacznie, że nasz blog nie jest i nigdy nie był przedsięwzięciem komercyjnym, nigdy nie tylko nie dostałyśmy na jego prowadzenie ani jednej złotówki, ale same, z własnych środków finansujemy domenę i coroczny abonament za funkcjonowanie www.TwitterTwins.pl. Łącznie opłata ta wynosi 1250 zł rocznie, co płacimy, dzieląc się solidarnie kosztami.

Drodzy nasi Czytelnicy, przestrzeń dyskusji, która istnieje w ramach www.TwitterTwins.pl to nasz prezent dla Was. Korzystajcie z niego, bo takich miejsc do wymiany poglądów jest coraz mniej.

Nasz blog wystartował w gorącym politycznym czasie wyborów prezydenckich 2015 roku między pierwszą a drugą turą, serwując Czytelnikom nasz dwugłos, czyli komentarze „na gorąco” po debacie kandydatów na prezydenta i po wyborach. Ten moment okazał się naszym sprzymierzeńcem. Ale nie chciałyśmy, aby polityka zdominowała publikowane treści. Blog od początku podzielony został na bloki tematyczne. Zamierzałyśmy różnorodnością tematyki trafić do szerokiego grona czytelników, promując na portalach społecznościowych zarówno teksty, jak i pojawiające się komentarze.

Na blogu jesteśmy sobą, nie kryjemy swoich poglądów, ani doświadczeń, także osobistych. Każda trochę z innej perspektywy, bo nie jesteśmy identyczne. Nie są też identyczne nasze poglądy, czasem ze sobą polemizujemy. Nasz atut, czyli fakt, że jesteśmy bliźniaczkami, posłużył nam do identyfikacji. Twitterowe bliźniaczki, czyli TwitterTwins. Nazwa łatwo wpadająca w ucho, łącząca pożądane skojarzenia. I hasło „Podobne, ale nie jednakowe” miało zachęcić do lektury naszych tekstów. „To nie powinien być tylko nasz dwugłos, ale wielogłos i dyskusja” – napisałyśmy w tekście wprowadzającym. Od początku zakładałyśmy bowiem stworzenie przestrzeni dyskusji na temat poruszanych przez nas problemów. A było ich wiele. Liczba opublikowanych tekstów przekroczyła 400. Niektóre doczekały się kilkudziesięciu komentarzy. Czasem zdarza się, że publikowany dawno temu, nawet kilka lat wcześniej, tekst dostaje „nowe życie” dzięki komentarzowi, który zjawia się niespodziewanie, a skromny anons z cytatem na Twitterze ożywia coś, co przykryła już mgła zapomnienia. Dotyczy to zwłaszcza tekstów o charakterze ponadczasowym, albo artykułów wspomnieniowych i historycznych. Najwięcej emocji wywołuje ostatnio temat pandemii, obostrzeń, szczepień i certyfikatów poświadczających przyjęcie szczepionki.

Jeszcze raz podkreślamy, nasze poglądy związane z epidemią COVID-19 wynikają tylko i wyłącznie z naszych przekonań. Bronimy ich w naszych tekstach z poczucia obowiązku wobec wspólnoty, jaką jest Ojczyzna i jej obywatele. Z obowiązku obrony zasad logiki i prawidłowego wnioskowania przyczynowo-skutkowego przed teoriami spiskowymi, uprzedzeniami i zwykłym mieszaniem pojęć. Nie ma żadnego innego powodu, dla którego angażujemy się w tę dyskusję. Nie dostajemy bowiem nie tylko żadnych pieniędzy na prowadzenie blogu, ale także nie otrzymujemy i nigdy nie dostałyśmy jakiejkolwiek gratyfikacji za prezentowanie na Twitterze poglądów na temat COVID-19. Ani na żaden inny.

Mamy nadzieję, że temat ten wraz z ustąpieniem zagrożenia epidemicznego straci na aktualności, pojawią się za to nowe treści, może bardziej uniwersalne, za to mniej angażujące niezdrowe emocje.

Od niedzieli zaczynamy świętowanie naszego jubileuszu. Czekamy na komentarze i wpisy pod tekstem, bo tylko te zostają niezapomniane w otchłani Twittera i Facebooka. Szósta rocznica nazywa się cukrowa, mamy nadzieję, że nie będziemy musiały zapłacić od tego podatku od cukru. Choć na odrobinę słodzenia ze strony naszych drogich Czytelników mamy maleńką nadzieję.

ANEKS – Pierwsza dwudziestka

Przypominamy dwudziestkę najbardziej popularnych tekstów na blogu:

 1. Finanse Kościoła – fakty i mity [LINK]

 2. Noc teczek [LINK]

 3. Co to jest prawda? [LINK]

 4. Koch [LINK]

 5. Piotruś. Historia prawdziwa [LINK]

 6. Kardynał [LINK]

 7. Samobójstwo [LINK]

 8. Wstyd [LINK]

 9. „Płaskoziemcy” i panikarze [LINK]

 10. Koronanegacjoniści i antymaseczkowcy [LINK]

 11. Dziecko w kościele [LINK]

 12. Nowomowa [LINK]

 13. Nasz rok [LINK]

 14. Cztery wesela i pogrzeb [LINK]

 15. Epidemia [LINK]

 16. 80 milionów to też moja historia [LINK]

 17. Depresja [LINK]

 18. Propaganda [LINK]

 19. Wulgaryzmy [LINK]

 20. Jak to Wałęsa nie zamienił braci Kaczyńskich na bliźniaczki z Wrocławia [LINK]

Maria WANKE-JERIE

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista PR, od 25 lat pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Współtworzyła pierwszy „Raport o stanie nauki w Polsce”. Współautorka biografii Romana Niegosza „Potrzeba ludzi przyzwoitych. Roman Niegosz – życie dla Polski” oraz „Zobowiązywała mnie przysięga. Proces Władysława Frasyniuka 1982”. Odznaczona Medalem „Niezłomni” (2013).

Możesz również polubić…

7 komentarzy

 1. kadras1975@gmail.com' MariuszD pisze:

  100 lat szanownym Paniom życzę. GirlPower w wyjątkowym wydaniu :).”80 milionów” to moja ulubiona opowieść.Dużo zdrowia,pozdrawiam serdecznie.

 2. b.utecht@onet.pl' Barbara Utecht pisze:

  Prawdziwą przyjemność stanowi dla mnie możność przekazania Wam kochane Autorki najszczerszych życzeń z okazji tego 6 „Cukrowego jubileuszu”. Podjęłyście się zadania niezwykle trudnego w celu stworzenia tak bardzo przyjaznej i potrzebnej przestrzeni do mądrej, merytorycznej i wyważonej dyskusji. Poruszacie na blogu tematy łatwiejsze, te trudne, ale i bardzo osobiste nie obawiając się krytyki ze strony czytelnika. Chwała Wam za to. Przyznam, że czytając Wasze niektóre bardzo osobiste teksty moje problemy i zmartwienia stawały się jakby mniejsze, a radość w równym stopniu wzrastała, bo miałam świadomość, że dzielę je z kimś mi bardzo bliskim. Życzę Wam z tej okazji wszelkiego szczęścia, jakie można osiągnąć na tej ziemi dziękując za Waszą ciężką pełną poświęcenia i oddania pracę. Dzisiaj w sposób szczególny pragnę życzyć Wam wiele radości i zadowolenia z tego co robicie i wyrazić moją wdzięczność i oddaną przyjaźń, jaką Was darzę.

 3. Maria WANKE-JERIE pisze:

  Pod zapowiedziami tekstu o jubileuszu naszego blogu ukazały się gratulacje i życzenia. Zebrałam je z Facebooka i Twittera.

  Ola Nykiel
  Gratulacje! Kolejnych owocnych lat w byciu ważnym i odważnym głosem w przestrzeni medialnej, głosem mądrym, otwartym na innych, dającym przestrzeń do wyrażania własnych opinii i poglądów.

  Magdalena Rodowska
  Gratulacje. Wszystkiego najlepszego.

  Krzysztof Kawalec
  Gratulacje i życzenia wszystkiego najlepszego.

  Maria Migielska
  Gratulacje!!! Wyrazy podziwu i uznania za całokształt TwitterTwins. Serdeczności i życzenia dalszej pracy i sukcesów.

  Agnieszka Bugała
  Gratuluję słynnym, wrocławskim Bliźniaczkom! I podziwiam.

  Juana Elena Wanke
  100 lat!

  Aleksandra Szwajcok
  Życzę tysiąc kolejnych przemyśleń dotyczących dnia codziennego. Poznałam Panie w wirtualnym świecie przez mojego znajomego Dariusza. Chętnie czytam Wasze felietony z wielkim zaciekawieniem. Gratulacje.

  Elzbieta Pater
  Czytam artykuły bardzo dobrze pisane . Tematy aktualne i wazne. Dobry pomysł 6 lat temu. Niech trwa jak najdłużej.
  Gratulacje!

  Anna Makuch @annakmakuch
  Jedno z niewielu miejsc, gdzie dyskutują zwolennicy różnych opcji; gratulacje dla
  @TTwins777

  Jolanta @Jolanta54727929
  Serdeczne gratulacje !!!!

 4. Małgorzata Wanke-Jakubowska pisze:

  To już sześć lat, jak ten czas szybko leci. Pamiętam, że gdy startowałyśmy z naszym blogiem, różni sceptycy ostrzegali nas, że zabraknie tematów, wyczerpią się wspomnienia, przepisy, porady, uwagi na temat spraw ogólnych, słowem skończą się pomysły. Przez te sześć lat tak się nie stało, a życie wciąż dostarcza nowych inspiracji do przemyśleń.

  Trochę mi to przypomina dawne dzieje, gdy w 1992 roku, ówczesny rektor prof. Jerzy Kowalski powierzył nam zadanie redagowania uczelnianego miesięcznika. Też wielu malkontentów przewidywało, że wyczerpią się nam tematy i trzeba będzie wydawać pismo rzadziej, zamienić na dwumiesięcznik, albo kwartalnik, bo nie będzie o czym pisać. Tymczasem minęło 18 lat, wydałyśmy w tym czasie 200 numerów i nie tylko nie zmieniłyśmy cyklu wydawniczego, ale niektóre numery miały dodatkowe wkładki i stopniowo zwiększała się objętość, a także ukazało się kilka wydań specjalnych poza normalnym, comiesięcznym rytmem. Wspominałam ten czas w tekście „5 lat bez GŁOSU UCZELNI” https://twittertwins.pl/5-lat-bez-glosu-uczelni/.

  Pomysłów na nowe teksty na blogu nam nie brakuje, ale mogłybyśmy wprowadzić jakieś zmiany, gdyby takie było oczekiwanie Czytelników. Jesteśmy otwarte na sugestie i innowacje, zarówno co formy, jak i treści. Wszak to pomysł, który tworzymy dla Państwa, drodzy Czytelnicy.

  Nasze dziecko Twittertwins idzie już do „zerówki”, bo skończyło sześć lat. Czy doprowadzimy je do pełnoletności? Bóg jeden raczy wiedzieć. Ale jestem pewna, że jeśli tylko sił nam starczy i nie będzie jakiejś rewolucji technologicznej, która sprawi, że taka forma stanie się archaiczna, i jeśli będzie pozytywny odzew ze strony Czytelników, teksty na Twittertwins będą się ukazywały regularnie.

  Oczekując na inspirujące pomysły, dziękuję za wszystkie dobre słowa, które tu padły.

 5. rafal.kubara@interia.pl' Rafał Kubara pisze:

  Aż się nie chce uwierzyć , że to dopiero 6 lat… Jako stały czytelnik mam odczucie, że blog ma już kilka lat więcej. Przemawia za tym ogromna ilość tematów, zagadnień jaka była tu poruszana i dyskutowana. Blog ma charakter spoleczno-polityczno-obyczajowy. Jest odbiciem ciekawych czasów, w których żyjemy. Przez te lata zmienił się w jakimś stopniu swiat, Polska, my wszyscy, temperatura i niestety też kultura dyskusji, ale sam blog, teksty Pań zachowują podobny styl. Są osobiste, ale dobrze przygotowane pod względem sprawdzania faktów. Osobiście uważam za potrzebne i bardzo ciekawe teksty o charakterze wspomnieniowym, tyczące tradycji np obchodzenia świąt i kulinarne. Dają one wytchnienie od gorących, budzących ostre spory tematów politycznych. Dyskusja pod tego typu tekstami pokazuje coś w co sami czasem mamy problem wierzyć- że mimo ostrych podziałów wciąż jesteśmy opartym na tej samej tradycji narodem.
  Gratuluję Paniom tego niezwykłego blogu i życzę sił do dalszego tworzenia jeszcze przez wiele, wiele lat.

 6. Maria WANKE-JERIE pisze:

  To dziś jest dzień jubileuszu blogu TwitterTwins, dlatego wpisy z Twittera i Facebooka uzupełniam o kolejne gratulacje i życzenia.

  Z Facebooka:

  Bogumiła Kempińska-Mirosławska
  Gratuluję i życzę wielu czytelników oraz owocnych dyskusji

  Marcin Nykiel
  Brawo!

  Ela Magott
  Gratulacje

  Krystyna Kurylo Mazurkiewicz
  Gratulacje
  100 lat…100 lat……Marysiu i Małgosiu, wiedza , profesja, cierpliwość, klasa, tak….. uznanie i podziw

  i z Twittera:

  Anna Sobecka @sobecka_anna
  Gratuluję Paniom jubileuszu. To ważne i ciekawe miejsce wymiany myśli w kulturalnej atmosferze. Życzę wielu kolejnych lat!

  Elzbieta Z #SilniRazem @Zborowska
  Potwierdzam. Przydałoby się takich więcej. Pozdrawiam i gratuluję jubileuszu.

  Małgorzata #BabiesLivesMatter #DomLekarstwo @Magorzatardo
  Gratulacje dla Pań!

  Zbyszek Adamczyk @ZbyszekKrak
  Gratulacje za sam pomysł i tematy, które są przez Panie poruszane!

  Alina Petrowa @AlinaPetrowaW
  Gratulacje i nieustające podziękowania za wprowadzanie atmosfery szacunku i łagodzenie obyczajów.

  Andrea Speranza @Speranza7Andrea
  Wiele dobra i wielu ciekawych materiałów, które przyczyniają się do rozwoju pozytywnego myślenia, które przeprowadza na drugą stronę do odkrycia większego piękna i dobra 🙂

 7. Maria Wanke-Jerie pisze:

  Za wszystkie ciepłe słowa, serdeczne życzenia i gratulacje, za uśmiechy, serduszka, lajki i 100 lat w swoim i mojej siostry imieniu dziękuję. Mam nadzieję, że bieżące wydarzenia będą inspirować jeszcze liczne nowe teksty, a życie podsunie wiele gorących tematów, by ze wsparciem naszych Czytelników, których zainteresowanie i opnie dodają nam skrzydeł, móc świętować kolejne jubileusze TwitterTwins. Za zainteresowanie naszym blogiem i współtworzenie przyjaznej przestrzeni wymiany poglądów wielkie dzięki. Jestem przekonana, że jest nasz wspólny jubileusz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *