W ramach Programu Wspierania Oddolnych Inicjatyw Artystycznych, Kulturalnych i Społecznych do niedzieli 12 lipca 2015 r. odbywa się głosowanie na projekty złożone w ramach mikrograntów ESK. Jednym z takich projektów jest spektakl muzyczny realizowany przez „Głosy z Szewskiej” – grupę muzyczno-teatralną skupiającą absolwentów i studentów związanych z Duszpasterstwem Akademickim Maciejówka we Wrocławiu.
Połączyła ich przede wszystkim wspólna miłość do śpiewu. W listopadzie 2013 r. zrealizowali koncert pieśni patriotycznych pt. „Chłopcy malowani”. Była to pierwsza inicjatywa grupy, która scaliła ich chęcią podzielenia się swoimi zamiłowaniami muzycznymi, nieukrywanym talentem oraz potrzebą przekazywania patriotycznych pieśni. Wszystko zrealizowali za darmo, przy użyciu własnych środków. Koncert okazał się wielkim sukcesem i miał kilka realizacji na terenie Dolnego Śląska.
„Głosy z Szewskiej” postanowiły działać dalej. W kolejnym roku poprzeczkę postawiły nieco wyżej – zamiast organizacji koncertu członkowie grupy stworzyli od początku do końca spektakl muzyczny oparty na klasyce polskiej muzyki rozrywkowej, czyli piosenkach z okresu międzywojnia. I znów zadziałał wkład serca i pragnienie zrobienia czegoś pięknego i równocześnie dobrego. Sami napisali scenariusz, sami reżyserowali, sami stworzyli aranżacje do dwunastu utworów przedwojennych. Zebrali łącznie 40 osób do realizacji całości: aktorów-solistów, chór, muzyków, kompozytorów, charakteryzatorki, scenografkę. Całość udało im się wystawić w Centrum Kultury Agora, której wynajęcie opłaciła widownia, kupując bilety-cegiełki.
Tym razem ci młodzi i pełni zapału ludzie podjęli decyzję, aby doszlifować swój warsztat i ponownie wystawić swoje dzieło. Walczą również o dofinansowanie w ramach mikrograntów Europejskiej Stolicy Kultury. Co więcej, jeśli współpraca by się udała, istnieje szansa, że wystawiliby swe przedstawienie na deskach Impartu. Warto wspierać ludzi z pasją i miłością do tego, co zrobili.
By im pomóc można zagłosować na ich projekt. Wystarczy wejść na stronę: https://www.wroclaw.pl/mikrogranty/glosowanie odnaleźć projekt nr 398 „Cafe Fantazja, czyli kilka historii pachnących poziomkami”, podać swój numer komórkowy, na który przyjdzie SMS-em kod weryfikujący (jeden numer może oddać tylko jeden głos).
Zachęcamy do głosowania!
Maria WANKE-JERIE
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista PR, od 25 lat pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Współtworzyła pierwszy „Raport o stanie nauki w Polsce”. Współautorka biografii Romana Niegosza „Potrzeba ludzi przyzwoitych. Roman Niegosz – życie dla Polski” oraz „Zobowiązywała mnie przysięga. Proces Władysława Frasyniuka 1982”. Odznaczona Medalem „Niezłomni” (2013).