Życzenia na Boże Narodzenie

Celowo używam tej nazwy, bo to nie są jakieś tam święta zimy, Gwiazdka, magiczne święta, tylko Boże Narodzenie. I im bardziej na świecie zanika sformułowanie, „Merry Christmas”, a zastępuje je „Happy Holiday”, tym bardziej powinniśmy z całą konsekwencją mówić, jakie to są święta. I w niczym nie obraża to niewierzących ani wyznawców innych religii.

Bóg się rodzi, moc truchleje,
Pan niebiosów obnażony;
Ogień krzepnie, blask ciemnieje,
Ma granice nieskończony.
Wzgardzony okryty chwałą,
Śmiertelny Król nad wiekami;

– Jestem niewierząca, ale kocham Jezusa, bo był pełen miłości i pokoju – zadeklarowała Hege Storhaug podczas wykładu w ramach II Kongresu Społecznego organizowanego przez Centrum Historii Zajezdnia. Słowa te wypowiedziała norweska feministka i ateistka. Bo Jezus, dla nas wierzących Bóg i Zbawiciel, jest Postacią historyczną, a nadchodzące święta to Jego urodziny. Data jest oczywiście symboliczna, bo i kalendarz się zmieniał i dzień 25 grudnia jest umowny (katolicy obrządku wschodniego i prawosławni obchodzą go dwa tygodnie później). Niemniej to wspomnienie narodzin Jezusa gromadzi nas przy wigilijnych stołach na uroczystej wieczerzy i nakazuje świętować przez cały następny dzień. To nie jakaś magiczna Gwiazdka, nie prezenty pod choinką, która notabene jest przedchrześcijańską tradycją ludową związaną z kultem wiecznie zielonego drzewka, nie Gwiazdor czy Mikołaj, a raczej wielki krasnal w czerwonej czapce z pomponem i długą, biała brodą, nie tradycyjne potrawy. To wszystko jest tylko formą świętowania pamiątki narodzin Jezusa. Tak jak i kolędy czy pastorałki. Zresztą zwyczaje świąteczne i kulinarne, regionalne przyzwyczajenia bywają bardzo odmienne, ale nie one są najważniejsze.

To prawda, że to najbardziej rodzinne ze wszystkich świąt, bo Jezus narodził się w Rodzinie i Jej wspomnienie obchodzimy zawsze w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. Podoba mi się, jak ludzie niewierzący, tacy jak komentujący na tym blogu Garibaldi11, celebrują te święta i potrafią się nimi cieszyć. Bo to święta rodzinne i święta radosne. Święta, które ludzi zbliżają.

Podobało mi się sformułowanie ks. prof. Franciszka Longchamps de Bérier o potrójnym przyjściu Pana Jezusa, do którego przygotowywaliśmy się w Adwencie (link do wywiadu podała Barbara Utecht w komentarzu do tekstu mojej siostry „Adwentowe refleksje” http://natemat.pl/83801,zaczyna-sie-adwent-co-to-wlasciwie-znaczy-to-czas-radosnego-oczekiwania-wywiad): pierwsze to narodziny w Betlejem, drugie ma nastąpić na końcu czasów, a trzecie to przyjście Jezusa pośród nas dziś. Przez Słowo Boże i przez obecność  drugiego człowieka.

Dlatego wszystkim naszym Czytelnikom chciałabym życzyć w imieniu swoim i mojej siostry, aby tegoroczne Święta Bożego Narodzenia były radosne i pełne pokoju w sercach. Byśmy w tę cichą i świętą noc, przepełnioną tajemnicą Bożej miłości, łamiąc się opłatkiem, dzielili się z innymi życzliwością, ciepłem i serdecznością. I aby tajemnica Bożej miłości oświecała nam wszystkie dni Nowego Roku, które niech będą czasem spełnienia marzeń i wszelkiej pomyślności.

 

Podnieś rękę, Boże Dziecię!
Błogosław krainę miłą,
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jej siłę swą siłą.
Dom nasz i majętność całą,
I Twoje wioski z miastami!
Pieśń o Narodzeniu Pańskim – utwór Franciszka Karpińskiego popularnie znany jako Bóg się rodzi, nazywany jest królową polskich kolęd.

Bóg się rodzi

Dla naszych Czytelników śpiewa Eleni [wystarczy kliknąć]

 

 

Małgorzata Wanke-Jakubowska

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista public relations, przez 27 lat była pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i przez 18 lat rzecznikiem prasowym tej uczelni. Po studiach pracowała w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego na stanowisku naukowo-dydaktycznym; jej zainteresowania naukowe dotyczyły algebry ogólnej.

Możesz również polubić…

18 komentarzy

 1. stanorion@gmail.com' Vector pisze:

  Dziękuję pięknie Paniom, za miłe życzenia na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Mam nadzieję, że się spełnią. Ja również życzę Paniom, oraz wszyskim czytającym tego bloga, wszystkiego co najlepsze w te wyjątkowe Święta Bożego Narodzenia 2017 roku.?

 2. b.utecht@onet.pl' Barbara Utecht pisze:

  Bardzo dziękuję autorce, że zwróciła Pani uwagę na prawdziwą istotę świąt Bożego Narodzenia. Święta Bożego Narodzenia, to nie żadna magia a prawdziwe MISTERIUM Betlejem. Życzę Paniom oraz wszystkim Czytelnikom, by dostrzegli Państwo w tych świętach coś naprawdę głębokiego i prawdziwego, co przemawia do naszych serc. By to Boże Narodzenie celebrujące „dar życia” było dla nas wydarzeniem budzącym prawdziwą radość, której nie zmąci nic, co przeszkadza w głębokim przeżywaniu pamiątki tajemnicy Bożego Narodzenia!

 3. rafal.kubara@interia.pl' Rafał Kubara pisze:

  Szanownym Autorkom i wszystkim Czytelnikom tego bloga życzę by Boże Narodzenie przyniosło odrodzenie wiary, nadziei i miłości w naszych sercach rodzinach i całym społeczeństwie.
  Radosnych świąt Bożego Narodzenia

 4. anna-drozdowska@wp.pl' Anna Makuch pisze:

  Czytam takie teksty z prawdziwą radością; przykre, że coraz częściej trzeba przypominać o charakterze świąt. Ostatnio na stronie „le Figaro” w świątecznym tekście o choince słowa nie było o prawdziwym znaczeniu wydarzenia, nie przywołano imienia Jezusa i Maryi.
  Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego dla Autorek i wszystkich Czytelników!

 5. k.jarkiewicz.ign@gmail.com' Katarzyna Jarkiewicz pisze:

  Dla całego świata, chrześcijańskiego i nie, istnieje tylko JEDNO Boże Narodzenie.Może to zrobił kolonializm, może misje chrześcijańskie,ale wszyscy ludzie na świecie (wyjątki są np. niektóre ludy dorzecza Amazonki) znają historię narodzin Jezusa.Umniejszanie tego w ostatnich latach lansując „zimowe święta” to krzywda dla całej ludzkości. Kiedyś namiętnie oglądałam filmy Bollywood i pamiętam,jak w jednym z takich hinduskich tasiemców tłumaczono,czym są te święta: nadzieją i radością.Bóg przychodzi na ziemię,aby dzielić z ludźmi ich los,ich cierpienia i ich miłość.Nawet,gdy niektórzy uznają to za bajkę to jest to historia bardzo radosna.Magia świąt dla niektórych właśnie na tym się zasadza.Moja japońska znajoma kiedyś mi powiedziała,że zazdrości chrześcijanom tego,że ich wiara jest tak bardzo ludzka i tak bardzo dla każdego,a historia Bożego Narodzenia każdego wzrusza i nie pozostawia obojętnym. Przypominam też,że dla nas i dla muzułmanów jest to historia zbawienia, gdyż wprawdzie inaczej opisujemy ten moment przyjścia na świat Jezusa,ale i my i muzułmanie wierzymy,że od tego momentu Bóg wkroczył w dzieje i nic bez niego się nie wydarza. Dlatego tak bardzo boli zastępowanie wizerunku małego Jezusa reniferkami czy gwiazdkami, pokazywanie zamiast Świętej Rodziny choinki i prezentów. Wykreślanie Bożego Narodzenia ze świadomości ludzi jest wyrzucaniem Boga z dziejów.Nawet jeśli dla niektórych z ludzi jest to tylko bajka, to pozbawianie się jej jest okrucieństwem.

 6. Bożego błogosławieństwa na Święta i kolejny rok! Dziękuję za mądre słowa w tym tekście, dziękuję za wszelkie inspiracje skłaniające nas, czytelników i komentatorów, do przemyśleń. Życzę Wam, kochane Px & Dx „Wszystkiego, co najważniejsze” wobec Dzieciątka!

  Co do symboli świątecznych na kartkach pocztowych, myślę, że z roku na rok jest jednak lepiej. Owszem, pojawiają się renifery, gwiazdki, choinki itp., czyli „opakowania” bez zawartości, ale widuję też coraz więcej skojarzeń obrazowych z sacrum. Nawet w supermarketach.

 7. Maria WANKE-JERIE pisze:

  Minęło już ponad ćwierć wieku od kiedy zaczęliśmy się uwalniać od komunistycznego zniewolenia i przymusowej ateizacji. U nas, na szczęście, powrót do normalności po latach komunizmu nie jest podążaniem za tym, do czego zmierzają kraje Zachodu, gdzie obserwujemy postępującą dechrystianizację. Dla nas zawsze wolność oznaczała swobodne mówienie Święta Bożego Narodzenia, a nie jakieś tam święta. Gdy można było dostać tylko kartki z napisem Wesołych Świąt dopisywało się Bożego Narodzenia. Pamiętam, jak jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych, profesorowie ówczesnej Akademii Rolniczej, obecnego Uniwersytetu Przyrodniczego uważali, że rektor wysyła oficjalnie tylko życzenia noworoczne, wyrażali nawet sprzeciw na posiedzeniu senatu, że w uczelnianym piśmie, który ja i moja siostra razem redagowałyśmy, w życzeniach od redakcji były akcenty religijne i Święta Bożego Narodzenia. Od tego już, Bogu dzięki, odeszliśmy. Żebyśmy tylko nie popadli w nowe zniewolenie, gorsze od poprzedniego, wynikającego z komunizmu, zniewolenia umysłu przez podążanie za zachodnimi trendami. Może Zachód zawróci i zacznie podążać za nami w wierności chrześcijańskim korzeniom? Może. Tego Państwu i nam wszystkim serdecznie życzę z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

 8. crayanyan@gmail.com' GEORGES pisze:

  Tego roku czyli 2017 święto Bożego Narodzenia jest celowo ukrywane z powodu święta Chanuka, które jest zasadniczym świętem Żydow podczas, których zapalają siedmioramienne świeczniki, a nawet sama choinka im nie przeszkadza z powodu mrugających światełek, bo jest to święto światła i pierwszej SYNAGOGI, obecnie przykrytej muzułmańskim złotym Meczetem w świętym mieście JEROZOLIMA.

 9. katarzyna.walus@onet.pl' Katarzyna Waluś pisze:

  Dziękuję bardzo za świąteczne radosne życzenia ! również życząc szczęśliwych i radosnych świąt bez względu na wiarę jaką się wyznaje! Smacznej kolacji wigilijnej oraz innych pysznych potraw..

 10. mariarozycka@wp.pl' Maria pisze:

  Dziękuję bardzo Paniom za życzenia! I za przypominanie i uświadamianie czytelnikom (czego nigdy dość!), o co tak naprawdę chodzi w Świętach Bożego Narodzenia! W dzisiejszym, coraz bardziej skomercjalizowanym i zeświecczonym społeczeństwie potrzeba świadectwa tych, którzy siadając do wigilijnego stołu, ubierając choinkę, łamiąc się opłatkiem itd., robią to wszystko z głęboką świadomością, że świętujemy nie „gwiazdkę”, enigmatyczne „święta” czy inne „xmas”, ale przyjście na świat Boga w ludzkim ciele! Bardzo wymownie wyraża to cytowana przez Autorkę przepiękna polska kolęda „Bóg się rodzi” – „A Słowo ciałem się stało i mieszkało między nami!”!
  Pozwolę sobie zacytować tutaj passus z listu pasterskiego bpa Andrzeja Czai, w którym zachęca do świętowania nie tylko dwóch świątecznych dni, ale całej oktawy:
  „Moi Drodzy, zwracam się więc do Was z gorącym apelem, aby w czasie świąt jak najwięcej czasu i całe serce dać Jezusowi. Zadbajmy wszyscy o to, jeśli tylko są ku temu możliwości, aby każdego dnia w oktawie Bożego Narodzenia przyjść do kościoła. Przecież mamy za co dziękować; jest wiele spraw, które nas niepokoją i które wymagają Bożej ingerencji. Nie wolno zmarnować łaski tych świąt. To wyjątkowa okazja, by rozradować się Jezusem, oddać należny Mu pokłon, zawierzyć Mu swój los, rodzinę, Kościół i Ojczyznę; przyjąć Go do swego serca i ugościć w domu; podjąć na nowo wysiłek życia z Nim w jedności i przy śpiewie kolęd z radością opowiadać dzieciom i wnukom o Jego miłości.” (zachęcam do lektury całości, a przynajmniej punktu 2.: http://www.diecezja.opole.pl/index.php/wiadomosci/listy-pasterskie/biskupa-opolskiego-andrzeja-czai/4248-list-bn2017).
  A na koniec życzę zarówno Szanownym Autorkom bloga, jak i współczytelnikom, by świąteczny czas był pełen prawdziwej RADOŚCI z tego, że Jezus chciał uniżyć się do tego stopnia, że stał się Człowiekiem. Niech Jego pokój, zwiastowany przez aniołów w noc Narodzenia, przepełnia każdy dzień nowego roku!
  Pięknego, rodzinnego świętowania!

 11. eremits@icloud.com' Zbigniew Kaczmarek pisze:

  Bardzo dziękuję Sz.P.P. Autorkom bloga i Sz. Czytelnikom jego i z całego serca podpisuję się pod nimi. Dla mnie to wyjątkowe Święta , czas refleksji i postu z tym związanego. To się zdarza tylko w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Nigdy innych. Nie wiem dlaczego , ale tę aurę czuje się nawet wychodząc w tym czasie wieczorem lub nocą na spacer. To naprawdę wyjątkowy czas. Serdecznie pozdrawiam.

 12. eremits@icloud.com' Zbigniew Kaczmarek pisze:

  Serdecznie dziękuję Sz. P. P. Autorkom za życzenia i przyłączam się do nich. Dla mnie ten okres był zawsze czasem refleksji, zadumy i postu. Nie wiem dlaczego, ale zawsze tak je odbierałem i tylko w trakcie tych wyjątkowych Świąt.

 13. kadras1975@gmail.com' Mariusz pisze:

  Pamiętam jak nawet na „choinkowych” imprezach z dzieciństwa organizowanych przez zakłady pracy rodziców (lata 80’te) Mikołaj miał pastorał. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Pastora%C5%82. Kim był św. Mikołaj? Z pewnością nie osobą z reklam.

 14. Danuta.sikora@wp.pl' Danuta pisze:

  Można zaśpiewać ze pada śnieg i robi się przecudnie, magia Świat . Pada śnieg czego trzeba więcej , wszystko dzisiaj spełni się. Takie życzenia to tylko chwile . Święta to magia nie tylko wieczoru Wigilijnego , ale każdej chwili, która niesie radość i piękno. Radosnego dnia poczętego w miłości . Życzymy sobie i bliskim nie tylko radości i dobroci od ludzi ale także błogosławieństwa Bożego .

 15. jerzpolski@wp.pl' Jurek pisze:

  Z myśli Edyty Stein (19 XII) : „Radosne święto miłości to właśnie ta gwiazda, oczekiwana od pierwszych dni zimy.
  Chrześcijanin,a zwłaszcza katolik, przeżywa tu jeszcze coś więcej. Gwiazda prowadzi Go do żłóbka, ku Dzieciątku niosącemu pokój na ziemię. W iluż znanych obrazach stawia nam Je przed oczy sztuka chrześcijańska ! W uszach dźwięczą melodie starych kolęd,w których odżywa urok naszego dzieciństwa.”
  Niech nasze adwentowe oczekiwanie pozwoli nam na radosne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia i przyniesie spełnioną nadzieję na przyszłość.

 16. zdariaziemiec@gmail.com' Daria Ziemiec pisze:

  Na nic zda się zaklinanie rzevzywistosci.Swieta Bozego Narodzenia dla kazdego katolika to czas w ktorym na swiat przyszedł Zbawiciel.Reszta w postaci choinki prezentów to tylko mila oczom oprawa.Prawdziwą magią tego czasu byłby gdybysmy na ten wyjatkowy5 czas zapomnieli o podzialach politycznych wzajemnych animozjach i żalach czego sobie i Państwu życzę. RADOSNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!

 17. elzbieta314@gmail.com' Elżbieta Zborowska pisze:

  Bardzo ważny problem poruszyła autorka w powyższym tekscie. Na szczęście u nas jeszcze nie widać oznak takiej poprawności politycznej, choć często widzę że niektorzy upraszcza życzenia,pisząc tylko Wesołych Świąt. Zawsze dodaje w życzeniach słowa, które wyjaśniają o jakie święta chodzi.
  Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzę autorom Blgosławieństwa Bożej Dzieciy na cały następny rok oraz dalszych tak ciekawych tekstów. Najserdeczniejsze życzenia bożonarodzeniowe przesyłam także wszystkim komentującym blog.

 18. jerzpolski@wp.pl' jurek pisze:

  Na zakończenie rekolekcji adwentowych usłyszałem, że „Wszystko co mamy, otrzymaliśmy od Boga”. Jeśli zaakceptujemy to z pokorą, to możemy Boga prosić o więcej. Dla wszystkich mam jedno życzenie „Pokój ludziom dobrej woli”. Warto pracować nad tym, aby nasza wola była dobra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *