Boże Narodzenie 2019

Za tydzień Wigilia Bożego Narodzenia, dlatego już czas na życzenia dla naszych drogich Czytelników. W moim i mojej siostry imieniu życzę  wszystkim, aby w ten wyjątkowy wieczór, kiedy przy rozświetlonej blaskiem światełek choince będziemy łamać się opłatkiem, ucichły waśnie i spory, byśmy obdarzali się ciepłem i serdecznością. I pamiętali Kto jest w tym dniu najważniejszy, że to nie jest święto prezentów, ani nie dzień, kiedy przychodzi Aniołek/Gwiazdor/św. Mikołaj (niech każdy wybierze według swojej tradycji) tylko Boże Narodzenie.

Życzymy, aby tegoroczne Święta Bożego Narodzenia były naprawdę radosne, przyniosły pokój i wzajemny szacunek, a wszystkich połączyła tajemnica Bożej miłości, która przyszła na świat w widzialnej postaci Dzieciątka. Życzę, żeby nastrój tych Świąt udało się przenieść na dni poświąteczne i cały Nowy Rok, który niech stanie się czasem spełnienia marzeń i wszelkiej pomyślności.

Piękną polską tradycją jest zostawianie wolnego miejsca i dodatkowego nakrycia przy wigilijnym stole. To gotowość do przyjęcia niespodziewanego gościa, wędrowca, który nie ma z kim spędzić tego wyjątkowego wieczoru. Symbolizuje tradycyjną polską gościnność, która w pełni objawiła się podczas Europejskich Spotkań Młodych organizowanych przez wspólnotę z Taizé w Polsce. Z pierwszym spotkaniem, które odbyło się w 1989 roku we Wrocławiu, wiąże się wzruszająca historia, którą opisałam w tekście „Opowieść wigilijna”. [link: https://twittertwins.pl/opowiesc-wigilijna/] Jest ona szczególnym symbolem właściwego rozumienia pustego miejsca przy stole. Warto przypomnieć, że przyjechało wówczas do Wrocławia pięćdziesiąt tysięcy młodych ludzi z całej Europy. Przybyli do biednego kraju niezamożnych ludzi, którzy przyjęli ich wszystkich w swoich domach z tradycyjną polską gościnnością, pamiętaną do dziś w Taizé. Brat Alois, zapraszając w ubiegłym roku na spotkanie we Wrocławiu, powiedział, że odbędzie się ono w miejscu, gdzie jest mroźno, ale za to serca są gorące. Przełom grudnia i stycznia trzy dekady temu, a także sześć lat później, był istotnie i śnieżny, i mroźny. Teraz przywykliśmy do łagodniejszych zim, bez śniegu i mrozu, ale dobrze by było, żeby cieplejsza aura nie była odwrotnie proporcjonalna do temperatury naszych serc. Mam nadzieję, że wspomnienie gorących serc wrocławian sprzed trzydziestu lat zostanie potwierdzone w tym roku.

Do życzeń dołączam kolędę, której jedną zwrotkę cytuję, a całość można wysłuchać w pięknym wykonaniu Beaty Rybotyckiej. Niech słowa tej kolędy ukoją tęsknotę za tymi, których przy wigilijnym stole zabraknie.

Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat,
Żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole.
Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas,
I zapomnieć, że są puste miejsca przy stole.

Maria WANKE-JERIE

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista PR, od 25 lat pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Współtworzyła pierwszy „Raport o stanie nauki w Polsce”. Współautorka biografii Romana Niegosza „Potrzeba ludzi przyzwoitych. Roman Niegosz – życie dla Polski” oraz „Zobowiązywała mnie przysięga. Proces Władysława Frasyniuka 1982”. Odznaczona Medalem „Niezłomni” (2013).

Możesz również polubić…

7 komentarzy

 1. Uwielbiam tę kolędę i całą płytę, o ile pamietam pt. Kolędy na koniec wieku. Odwzajemniam też te pięknie życzenia zawarte w tekście.

 2. jerzpolski@wp.pl' jurek pisze:

  Dziękuję za życzenia. Rodzina jest kościołem domowym. Tak jak w czasie mszy świętej przekazujemy sobie znak pokoju, to samo robimy dzieląc się opłatkiem. Ten gest powinien nam stale towarzyszyć. W naszym życiu powinien panować pokój , a my możemy przekazywać go dalej, wszędzie, wszystkim, okazując to przez życzliwe nastawienie, uśmiech, dobre słowo, pomoc – jak kto potrafi.

 3. ewama7@wp.pl' Ewa pisze:

  zawsze placze przy tej koledzie
  tym bardziej ze tej jesieni stracilam dwie osoby z rodziny.

 4. dariaziemiec@gmail.comZyczenia' daria ziemiec pisze:

  Zyczenia zapozyczone z internetu:(
  Dzisiaj jest ten rodzaj ciszy ze kazdy wszystko uslyszy i sanie w obłokach mknące i gwiazdy na dach spadające.A wszędzie to ufne czekanie ,czekajmy dziś cud się stanie.
  Pieknych zdrowych świat Bozego Narodzenia dla wszystkich Panstwa!

 5. Małgorzata Wanke-Jakubowska pisze:

  Podpisuję się pod tymi życzeniami, składane są także w moim imieniu. Chciałabym się zatrzymać przy „Kolędzie dla nieobecnych”. Dziś wyjątkowy dzień, 49. rocznica „czarnego czwartku”, kiedy to Janek Wiśniewski (a właściwie 18-letni Zbyszek Godlewski) padł, a wraz z nim ponad 70 innych przypadkowych osób. Ta kolęda szczególnie brzmiałaby w rodzinach poległych. Albo w rodzinach zamordowanych 16 grudnia 1981 roku dziewięciu górników w kopalni „Wujek” czy też wśród licznych rodzin internowanych, którzy tamtą Wigilię spędzali bez najbliższych przy stole.

  Wszystkim Państwu życzę, by wszyscy byli w tym roku obecni przy Waszych stołach, by nikogo nie zabrakło, a wolne miejsce niech czeka na kogoś, kogo chcemy dodatkowo ugościć. Może wolontariusza z punktu przygotowań do Europejskiego Spotkania Młodych Taizé, albo braci, jak w tej Wigilijnej opowieści?

  Żeby było radośnie, gościnnie i… niech się Bóg rodzi i moc truchleje.

 6. aleczka86@gmail.com' Ala pisze:

  Spokojnych, radosnych, pełnych miłości świąt Bożego Narodzenia. Niech maleńki Król błogosławi swoimi malutkimi rączkami.

 7. elzbietaZ314@gmail.com' Elżbieta Zborowska pisze:

  Podczas Świąt rodzina jest u nas na pierwszym miejscu. Staramy się podkreślać to, co nas łączy. Chowamy animozje.
  Chciałabym, aby w całym kraju tak było.
  Autorkom bloga , osobom komentującym i czytelnikom życzę aby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia upłynęły w rodzinnej atmosferze. Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *