Bezboleśnie stracić na wadze

Stracić na wadze? To proste – kupić wagę za 100 zł i sprzedać za 20 zł. To oczywiście żart. Ale okazuje się, że recepta na zrzucenie pierwszych dziesięciu kilogramów może być bardzo prosta i nie tylko nieszkodliwa, ale wręcz dobroczynna dla zdrowia.

Podsłuchałam kiedyś rozmowę dwóch młodych mam na placyku zabaw dla dzieci.

– Wiesz, mój mąż zrzucił 10 kilo w ciągu miesiąca – mówi jedna z nich do koleżanki.

– Jak mu się to udało?

– Nie uwierzysz. Zrezygnował tylko z podjadania słodyczy między posiłkami, bo w ogóle nie jeść słodkiego to niemożliwe, nie dałby rady. A więc ciasto lub deser po obiedzie, owszem. Ograniczył słodzenie kawy i herbaty do dwóch łyżeczek na filiżankę (kiedyś sypał niesamowicie dużo), no i całkowicie wykluczył słodzone, gazowane napoje. I tylko tyle. Żadnych restrykcyjnych diet, żadnego głodzenia. Rewelacja.

No, rzeczywiście rewelacja. Ten mężczyzna zaczął odżywiać się zdrowiej, bardziej regularnie, wyeliminował puste kalorie. Ograniczenie niewielkie, a jaki skutek. Bo jak mawiał nasz śp. Ojciec, nie tyje się od tego, co się je, tylko co się podjada.

Małgorzata Wanke-Jakubowska

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista public relations, przez 27 lat była pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i przez 18 lat rzecznikiem prasowym tej uczelni. Po studiach pracowała w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego na stanowisku naukowo-dydaktycznym; jej zainteresowania naukowe dotyczyły algebry ogólnej.

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. Strata 10 kg w ciągu miesiąca to wcale nie jest dobre wyjście (oczywiście, zależy jaka była wyjściowa) – skóra musi mieć czas na wycofanie się, żeby nie wisiała. Ja osobiście doprowadzałam moje ciało do upadku przez 6 lat, aż wreszcie pomyślałam, że jeśli czegoś z tym nie zrobię, to zginę. Poszłam do dietetyczki i uważam, że to najlepiej wydane pieniądze w moim życiu. Ustaliłyśmy dietę, zdefiniowałyśmy błędy żywieniowe, wyćwiczyłam nowe nawyki, jestem pod kontrolą… Doszłam do wniosku, że nie muszę się spieszyć. 6 lat się niszczyłam, to rok mogę poświęcić na zmianę.

  • Małgorzata Wanke-Jakubowska pisze:

   Oczywiście, że tak szybka utrata wagi, jak u tego pana, nie jest najlepsza. Ale zapewne miał sporą nadwagę i tylko niewielka korekta diety wystarczyła, że stracił aż tyle. To tylko dowodzi ile dźwigał zbędnych kilogramów.

   A w tym wszystkim najważniejsze jest zdrowie i dobre samopoczucie, nie na darmo prawidłowe BMI (waga w kg/wzrost do kwadratu w metrach) waha się pomiędzy 18,5 a 25. Czyli kobieta przy wzroście 170 cm ma prawidłową wagę zarówno gdy waży 53,5 kg, jak i 72 kg.
   Najlepiej prowadzić taki tryb życia, aby nie trzeba było zadawać gwałtu naturze, zdrowo i do syta się odżywiać, a także zażywać ruchu. I wszystko z umiarem, bo tylko modelki, gimnastyczki i baletnice muszą mieć idealne sylwetki.

 2. wanda.kapica@interia.eu' Wanda pisze:

  Jak stracić na wadze?
  Pierwsze rozwiązanie jest niezawodne: kupić wagę za 100 zł – sprzedać za 20 zł.
  🙂
  http://fraszki-ulotki.info/2016/11/waga-eksperymentalna.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *