Alternatywa dla nauczania szkolnego

szkoła lupikowa1.compressed-kopia (1)

Jest to oferta dla rodziców, którzy chcieliby swoim dzieciom idącym do pierwszej klasy zaoszczędzić szkolnego stresu i męczącego hałasu, zapewnić naukę w małej grupie i przyjaznej atmosferze. To propozycja dla tych rodziców, dla których ważny jest katolicki charakter wychowania, zapewniający właściwy rozwój emocjonalny dziecka.

Od września 2017 roku przy katolickim przedszkolu i żłobku Lupikowo będzie realizowany nowy projekt edukacyjny – powstaje katolicka pierwsza klasa. Będzie to mały, liczący maksymalnie osiem osób oddział pierwszoklasistów prowadzony w formule edukacji domowej.

lupikowo

Pierwsza klasa w Lupikowie jest alternatywą dla typowego nauczania szkolnego. Wierzymy, że przez rok nasz projekt rozwinie się na tyle, by od września 2018 roku formalnie być już katolicką szkołą, w której dzieci będą mogły kontynuować naukę w klasie drugiej.

Zajęcia dydaktyczne będą realizowane od poniedziałku do piątku m.in. w formie projektów edukacyjnych w wybranym przez nauczyciela prowadzącego temacie, codziennie będą też odbywały się zajęcia umożliwiające realizację podstawy programowej.

Dzieci będą rozwijały swoje zdolności pod okiem wspaniałego pedagoga – dyplomowanej nauczycielki z wieloletnim stażem pracy, która obecnie prowadzi w Lupikowie zajęcia z kaligrafii. Jest to osoba wierząca, obdarzona ciepłem, która oprócz treści dydaktycznych przekazuje swoim podopiecznym wartości umożliwiające rozwój dziecka na płaszczyźnie duchowej, kulturowej, społecznej i emocjonalnej.

komunia-1

W grupie pierwszaków chcemy również przygotować dzieci do wcześniejszej Pierwszej Komunii Świętej.

Pierwsza klasa tak, ale nie formalnie!

Formalnie dzieci będą zapisane do szkoły przyjaznej edukacji domowej (ED) do szkoły w Rękowie, we wrześniu dostaną legitymację szkolną, a także, po zdaniu egzaminu, świadectwo ukończenia pierwszej klasy. Warunkiem zapisania dziecka do szkoły przyjaznej edukacji domowej, w której będzie ono realizowało obowiązek szkolny poza szkołą, jest uzyskanie opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Co można zrobić, by dołączyć do pierwszej klasy w Lupikowie?

– umówić się na wizytę w poradni psychologiczno-pedagogicznej,

– poprosić o opinię w sprawie spełnienia obowiązku szkolnego poza szkołą dla dziecka od klasy pierwszej.

Aktualny numer do filii poradni psychologiczno-pedagogicznej nr 9, która mieści się przy ul. Drukarskiej 50 w budynku Liceum Ekonomicznego.

tel. 71 7986832 wew. 142
W razie pytań, wątpliwości, bardzo można kontaktować się z Aleksandrą Nykiel (www.Lupikowo.pl) tel. 602 458 592

Maria WANKE-JERIE

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista PR, od 25 lat pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Współtworzyła pierwszy „Raport o stanie nauki w Polsce”. Współautorka biografii Romana Niegosza „Potrzeba ludzi przyzwoitych. Roman Niegosz – życie dla Polski” oraz „Zobowiązywała mnie przysięga. Proces Władysława Frasyniuka 1982”. Odznaczona Medalem „Niezłomni” (2013).

Możesz również polubić…

25 komentarzy

  1. maciejpichlak@gmail.com' Maciej pisze:

    Wspaniała wiadomość! Czwórka moich dzieci przeszła przez Lupikowe przedszkole i wszystkie wyniosły stamtąd fantastyczne, wartościowe doświadczenia na całe życie. To niezwykle, że jest takie miejsce, które pomaga dzieciakom wystartować w świat, a ich rodziców wspiera w wychowaniu 🙂

  2. malgorzata_tanska@tlen.pl' Gosia pisze:

    Szczerze polecam Lupikowo -obecnie mam tam 2 synow. Osoby tam pracujace maja swietne podejscie do dzieci, uwzgledniaja tez indywidualne potrzeby kazdego z nich. Klada nacisk na prace nad soba, tez na myslenie o innych. Mysle, ze dzieciaki z lupikowej szkoly polubia to miejsce ?

  3. Lupikowo, katolickie przedszkole, to wspaniałe, przyjazne, bezpieczne i dobre miejsce dla maluszków. Otwarcie pierwszej klasy w systemie edukacji domowej to szansa na indywidualny rozwój dziecka, znaczne poszerzenie horyzontów, rozwijanie talentów, przy jednoczesnym realizowaniu podstawy programowej. Czyż nie jest to propozycja godna polecenia? Ja szczerze polecam.

  4. Brawo Lupikowo 🙂

  5. martynapaulaszot@gmail.com' Martyna pisze:

    Gorąco polecam Lupikowo! Jestem tam nauczycielem angielskiego już drugi rok, uczę wszystkie grupy wiekowe i nie wyobrażam sobie pracy w innym miejscu. Dzieci rozwijają się zarówno pod względem nauki typowo szkolnej, jak i w kwestiach inteligencji emocjonalnej. 🙂 na temat grona pedagogicznego mogłabym wypowiadać się godzinami, jednak sądzę, że najlepiej oddadzą to słowa, że dzięki Paniom z Lupikowa czuję się jak w domu. Atmosfera pełna ciepła, uczuć i radości, ciekawe zajęcia dydaktyczne, a do tego zawsze można usłyszeć słowa otuchy od Pań i dostać pełen ciepła uścisk od rozśpiewanych dzieci, co sprawia, że w każdy wtorek i czwartek przed południem zaczynam się uśmiechać i tak trwam przez cały dzień 🙂
    Wspaniałe miejsce, wspaniały dom! 🙂

  6. Małgorzata Wanke-Jakubowska pisze:

    Poznałam Lupikowo, gdy moja wnuczka, obecnie 11-latka tam chodziła jako dwuletnia dziewczynka. Przyjazna atmosfera, katolickie wychowanie nawet tak malutkich dzieci, otwartość i indywidualne podejście – to wszystko robiło nardzo dobre wrażenie. Lupikowo w międzyczasie się rozrosło, rozwinęło, ale to wszystko, co legło u początków tworzenia placówki jest nadal aktualne. Tym wszystkim, którzy mieszkają lub pracują w pobliżu, albo dla kogo dojazdy nie stanowią więkdzego problemu, gorąco polecam. Sama z rozrzewnieniem wspominam Dzień Babci w Lupikowie. W międzyczasie i Lupikowo urosło, i moja wnuczka też.

  7. alminas211@gmail.com' Asia Alminas pisze:

    Bardzo potrzebna inicjatywa szczególnie, że jak czytam, Lupikowo widzi dziecko nie tylko pod kątem edukacyjnym, ale całościowo, jako małego człowieka, który potrzebuje wychowania również a może przede wszystkim pod kątem wartości. Oczywiście można powiedzieć, że wartości wynosi się z domu, ale rzeczywistość jest taka, że większość czasu nasze dzieci przebywają poza domem, w szkole i fajnie jest kiedy dom i szkoła idą w parze.

  8. stanorion@gmail.com' Vector pisze:

    Zastanawiam się, czy w toku edukacji tam, kadra pedagogiczna nie będzie kładła zbytniego nacisku, na wpajanie na siłę „wartosci katolickich” tym uczniom.

    • Maria WANKE-JERIE pisze:

      Ale tam uczą się dzieci, których rodzicom zależy na katolickim wychowaniu. Nie pojmuję co to jest wpajanie wartości „na siłę”?

  9. lason.ewe@gmail.com' Ewelina Lasoń pisze:

    Lupikowo jest wspaniałym i ciepłym miejscem, dbającym nie tylko o maluszki, ale całą rodzinę.
    Bardzo dobra opieka, różnorodność poruszanych tematów, dbałość o samodzielność dzieci, duża dawka empatii. Polecam z całego serca!

  10. agatadyja@gmail.com' Agata Dyja pisze:

    W szkole publicznej, tak naprawdę nie ma co liczyć, by nauczyciel wspierał rodziców w chrześcijańskim wychowaniu dziecka. Tak bardzo tego brakuje. A tu, czytam, że jest to możliwe. Problem tylko w dojazdach. Miasto,
    jakim jest Wrocław, raczej zycia nie ułatwia:). Jednak projekt bardzo potrzebny.

  11. przemek.wk@gmail.com' Przemek pisze:

    W Lupikowie miałem wielką przyjemność pracować przez kilka lat jako nauczyciel języka angielskiego. Co wspominam do dzisiaj, to wspaniała atmosfera wśród kardy nauczycielskiej. Pracowałem w różnych placówkach i, powiem tylko tyle, że wchodząc do Lupikowa odpoczywałem psychicznie i zarażałem się pozytywnym podejściem do dzieci i do pracy. Klimat i kultura organizacyjna, którą tam tworzą, wyróżniają się na tle wielu placówek, z którymi współpracowałem w tamtym czasie.

  12. b.utecht@onet.pl' Barbara Utecht pisze:

    Mimo iż nie znam osobiście przedszkola w Lupikowie po przeczytaniu tekstu i komentarzach sądzę, że jest to rzeczywiście doskonała alternatywa, która ma wiele zalet w przeciwieństwie do nauczania w większej grupie. Uważam, że dzieci w nielicznej grupie bardziej identyfikują się ze sobą angażując się przez to bardziej w pracę. Mają większe szanse zaprezentowania swoich wiadomości i wiedzy w mniej stresującej sytuacji, czują się przez to bardziej swobodnie. Sądzić należy, że i sam stosunek do takiego sposobu nauczania zapewni większą motywację do nauki. Przecież nic lepiej nie działa, jak aktywizacja dzieci od najmłodszych lat. W ten sposób nabierają większej wiary i pewności w siebie, to działa naprawdę inspirująco. Jestem jak najbardziej za taką formą edukacji, a przedszkolu w Lupikowie życzę samych sukcesów!

  13. katarzyna.walus@onet.pl' Katarzyna Waluś pisze:

    Mniejsze grupy na pewno podniosą skuteczność nauczania..Nauczyciel będzie mniej wyczerpany co przekłada się na jakość…a nie ilość! Dobrze by było aby taki system powstał bez względu na wiarę jaką się Praktykuje.. Chrześcijaństwo nie jest najstarszą religią Warto o tym Pamiętać aby nie zamknąć sobie drogi do porozumienia kulturowego z innymi Narodowościami…

  14. sylwia.jez@gmail.com' Sylwia pisze:

    Ósemka naszych dzieci zaliczyla lub zalicza chyba wszystkie mozliwe formy edukacji. Wiekszosc z nich coraz bardziej postrzegam jako porażkę, choc najstarsze z dzieci koncza juz studia i swietnie sobie radza. Ale to co przeszły w tych szkolach, a my z nimi, pozostaje dalekie od idylli… od roku czesc dzieci mamy w edukacji domowej. Zaluje ze dopiero teraz mialam.na to odwage. Troche pozno, bo przesiąkliśmy zlymi schematami a teraz trudno wrocic do zdrowego funkcjonowania… W Lupikowie jest Kuba – nasz najmlodszy syn z zespolem Downa. To dla niego najlepsza szansa – uczy sie ze zdrowymi dziecmi chyba tez bez szkody dla nich … Nie wyobrazam sobie Kuby w wielkiej szkole. Mam nadzieje ze sie uda!

  15. Natalia.dolata@gmail.com' Natalia, mama Łucji pisze:

    Lupikowo to cudowne miejsce, Wychowawczynie tryskają radością i pasją do nauki i zabawy z dziećmi. Moja Córka kocha to przedszkole całym sercem. To wspaniała wiadomość, że powstaje szkoła, która chce dzieci prowadzić w nauce i radości zdobywania wiedzy. Wiemy już, że Pani Ola zatroszczyła się o to, aby formalności związane z uruchomieniem trybu edukacji domowej były dla Rodziców jak najmniej absorbujące. Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy pragną, aby ich dzieciom nie minął zapał do nauki 🙂 to niesamowite, ale tutaj naprawdę wszystkim chce się chcieć i to się bardzo udziela dzieciom i rodzicom 🙂

  16. owawrzynek@gmail.com' Ola mama Filip i Tymoteusza pisze:

    Doświadczyłam cudu edukacji domowej. Znam wspaniałych ludzi prowadzących Lupikowo. Budzące wiele nadziei dla dzieci połączenie tych zasobów . Gratuluje pomysłu, determinacji i wiary w dobre rozwiązania. Trzymam kciuki!!!

  17. p.koziarzewska@gmail.com' Patrycja pisze:

    Zapowiada się bardzo obiecująco. Kto ma możliwość to zachęcam! My w tym roku próbujemy edukacji domowej w zerówce. To był dobry czas dla naszej rodziny:) A do Lupikowa zostaliśmy zaproszeni na Bal Wszystkich Świętych. Bardzo miło wspominamy!

  18. rafal.kubara@interia.pl' Rafał Kubara pisze:

    Inicjatywa sądząc również po komentarzach innych osób, które się z nią zetknęły wydaje się ciekawa i bardzo zachęcająca. Przyznaję jednak że nie rozumie zasad organizacji nauki w tej formule. Na czym polega jej „domowość”? Czy nauczyciele jeżdżą do domów? Czy to tylko zajęcia w mniejszych grupach? Czy to jest jakaś unikatowa inicjatywa w ktorej ma szczęście uczestniczyć bardzo wąska grupa dzieci, czy formuła, którą można jakoś powielać? W jaki sposób jest takie nauczanie finansowane?
    W gminie w której mieszkam działają dwie małe szkoły. Klasy liczą po kilkoro dzieci. Prowadzenie tych szkół przejęła od gminy Fundacja Elementarz, która prowadzi około setki takich placówek. W jednej ze szkół był ostry sprzeciw rodziców i nauczycieli przeciw przekazaniu jej fundacji. Zawiązali oni stowarzyszenie, które zgłosiło chęć prowadzenia tej szkoły. Nie zdążono załatwić wszystkich formalności przed nowym rokiem szkolnym. Szkołę przejęła Fundacja Elementarz w następnym roku inicjatorzy lokalnego stowarzyszenia zrezygnowali, zapewne przytłoczeni ogromem problemów prawnych i organizacyjnych

  19. olanykiel@gmail.com' Ola pisze:

    Panie Rafale, dziękuję za zadane pytanie.
    Kwestie o których Pan wspomina są istotne i chętnie na nie odpowiem 🙂
    „Domowość ” proponowanej przez nas pierwszej klasy, będzie polega na zajęciach w małej, kilkuosobowej grupie. Dzieci będą spotykały się w Lupikowych salach, nie w prywatnych domach.
    W lupikowej pierwszej klasie, nad procesem edukacyjnym powierzonych nam dzieci, będzie czuwał jeden nauczyciel, choć oczywiście jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju aktywność rodziców w prowadzeniu zajęć. Jeden z rodziców zadeklarował już chęć prowadzenia zajęć z informatyki.
    W związku z tym, że nadzór pedagogiczny w lupikowej pierwszej klasie, będzie sprawował wykwalifikowany nauczyciel, a nie tylko sami rodzice, projekt ten będzie musiał być w jakimś stopniu opłacany przez rodziców.
    W lupikowie, staramy się jednak, żeby finanse nie były dla nikogo przeszkodą, dlatego chętnie spotykamy się na indywidualnych rozmowach z rodzicami starając się znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie dla obu stron.
    Z naszej propozycji może skorzystać każdy rodzic, który poszukuje nieco innego, bardziej indywidualnego podejścia dla swojego dziecka. W grupie kilkuosobowej, jest to możliwe.
    Chcemy, by lupikowa pierwsza klasa, była dostępna i możliwa dla każdego 🙂

  20. Maria WANKE-JERIE pisze:

    Nie spodziewałam się, że tyle osób zabierze głos w dyskusji na temat propozycji alternatywnego do szkolnego nauczania dzieci w pierwszej klasie i tak wiele osób pozytywnie oceni tę inicjatywę. Dziękuję za wszystkie wpisy, za dołączenie nowych komentatorów do prawie trzystuosobowego już grona osób współtworzących nasz blog. Mam nadzieję, że tak chwalona przez wielu inicjatywa doczeka się realizacji, bo nauczanie początkowe w przyjaznej atmosferze może zaprocentować na całe życie chęcią do zdobywania wiedzy. Życzę powodzenia!!!

  21. joannawrobel123@gmail.com' Joanna Wróbel pisze:

    Dowiedziałam się o Lupikowie od mojej koleżanki. Wspaniałe jest to, że są miejsca gdzie nie liczy się ilość, a jakość i jest czas aby pochylić się nad każdym dzieckiem, aby rozwinąć w nim co piękne i w dorosłym jego życiu będzie stanowić jego siłę. Szczerze polecam to miejsce, jest dobre.

  22. maciej.buchaniewicz@gmail.com' Maciej pisze:

    Gratulacje. Świetne miejsce, świetny pomysł, świetna inicjatywa!

  23. marta.zawierta@gmail.com' Marta Zawierta pisze:

    Nasza przygoda z edukacją domową trwa już dwa lata. Zdecydowaliśmy się na uczenie naszej Tosi w tej formie i mimo, że nie spotkaliśmy się ze zrozumieniem ani u rodziny, ani u szerokiego grona znajomych, nie żałujemy tej decyzji. Mamy możliwość dostosowania tempa nauki do potrzeb córki, możemy rozwijać jej pasje, pracować indywidualnie nad tym, co idzie gorzej.
    Chwalimy sobie także to, że „po lekcjach” nie zostaje nam juz zadanie domowe do zrobienia- jest wolny czas na zabawę, spotkania dodatkowe i inne zajęcia, na przykład zuchy. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, bo wiekszość dzieciaków z zaprzyjaźnionych rodzin, które chodzą do „normalnej szkoły”, po lekcjach ma dalej lekcje- do odrobienia, bo nauczyciel nie zdążył z realizacją materiału.
    Cieszymy się także z tego, że edukacja domowa pozwala nam na „nasączenie” naszej córki wartościami, które są dla nas ważne. Każdy dzień rozpoczynamy modlitwą i czytaniem Pisma Świętego. Pracujemy nie tylko nad materiałem szkolnym, ale tez dużo rozmawiamy o sprawach różnych, które są ważne dla nas i dla naszego dziecka. Zależy mi na tym, żeby póki to jest możliwe, wyposażyć Tosię w taką „zbroję”, która w przyszłości pomoże jej stawić czoła światu, który niestety promuje inne „wartości”.
    Myślę, że inicjatywa Lupikowa to strzał w dziesiątkę i świetna opcja dla rodziców, którym wszechstronny rozwój dziecka oraz zadbanie o jego najważniejsze potrzeby, nie jest obojętne.

  24. janka.golonka@gmail.com' Ania pisze:

    LUPIKOWO POLECAM CAŁYM SERCEM 🙂
    Przez przedszkole przeszła trójka moich dzieci; zawsze z radością i codziennym uśmiechem. Cenię Lupikowo za ich optymizm, otwartość, wartości, indywidualną pracę z dzieckiem, za cały wachlarz wyjątkowych zajęć, za tę ogromną pracę i DOBRO, którego doświadczam w Lupikowie już blisko 6 lat 🙂 brawo Lupiki! Brawo Lupikowo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *