Jubileusz Twittertwins

Pięć lat minęło jak jeden z dzień, ale z perspektywy czasu to cała epoka. Gdy startował nasz bliźniaczy blog, był – podobnie jak dziś – gorący czas kampanii prezydenckiej, wtedy już przed drugą turą wyborów. Dlatego polityka zdominowała pierwsze nasze blogowe teksty. Łza się w oku kręci, ile było wówczas nadziei na poprawę jej jakości, na uczciwość w polityce, na zmianę stylu.

Zresztą sami Państwo oceńcie, bo te teksty to żywe świadectwo owych gorących, kampanijnych dni:

„Debata o wszystko” [LINK]

„Czy, jak zawsze, zadecyduje wrażenie? Refleksje po decydującym starciu” [LINK ]

„Po debacie na gorąco” [LINK]

„Zwycięstwo w pięknym stylu” [LINK]

Podobne a nie jednakowe – w tych tekstach najpełniej wyraża się motto naszego siostrzanego bloga, bowiem każda z nas nadaje własny, nieco odmienny rys swojej osobowości. Bo nigdy nie lubiłyśmy, gdy nas traktowano jak kompakt czy – jak to ktoś ostatnio określił – rozdwojenie programowe. Jesteśmy podobne, owszem, ale osobne, zależy nam na swojej indywidualności, choć bliźniactwo ma swoje blaski i cienie. Pisała o tym moja siostra w tekście „Bliźniaczy los” [LINK], a ja w kolejnym „Bliźniacze zamiany” [LINK].

Bardzo szybko zaczęły się pojawiać na naszym blogu teksty zawierające opinie o sprawach odległych od polityki – dotyczące kwestii społecznych, sfery obyczajowej, ale też mediów, zwłaszcza społecznościowych, dziennikarstwa, szkolnictwa wyższego, matematyki, tak bliskiej naszemu sercu. Nie unikałyśmy tekstów lifestylowych, poradnikowych, zwłaszcza kulinarnych. Dużo też było artykułów historyczno-wspomnieniowych, zwłaszcza z okresu stanu wojennego, ale też z czasów naszej późniejszej aktywności politycznej.

Żywa dyskusja, do której udało nam zachęcić naszych Czytelników, stworzyła platformę wymiany poglądów, swoistą agorę, gdzie w kulturalny sposób, bez inwektyw i obrażania, można wyrażać swoje opinie, polemizować z tezami artkułu, wykładając swoje racje, ale także uzupełniając o fakty, nieuwzględnione w tekście.

Dlatego blog Twittertwins to wspólne dzieło nas, autorek, oraz dyskutujących Czytelników. Nierzadko ich opinie i komentarze w istotny sposób wzbogacały tekst, stanowiąc znaczący wkład w poruszany temat.

Do tej pory ukazało się 5100 komentarzy. Za wszystkie, także te krytyczne, bo i takie się zdarzały, serdecznie dziękujemy i proponujemy wspólne świętowanie tego drewnianego (tak się zdaje się nazywa piąta rocznica) jubileuszu. Bo bez Państwa ten blog byłby dużo uboższy.

Do obecnego cotygodniowego cyklu z przerwami wakacyjną i świątecznymi dochodziłyśmy powoli, ale od początku przestrzegałyśmy regularności publikacji naszych tekstów.

Reguły, jakimi kierujemy się, prowadząc nasz blog, zawarłyśmy w tekście „Dekalog Twittertwins. Jak stworzyć przestrzeń dyskusji i zdobyć czytelników” [LINK]

Spośród 366 dotychczas opublikowanych tekstów, rekordową popularność, przebijając przysłowiowy szklany sufit, zdobył artykuł mojej siostry

1) „Finanse Kościoła. Fakty i mity” [LINK]

W pierwszej dziesiątce uplasowały się kolejno:

2) „Noc teczek” [LINK]

3) „Co to jest prawda” [LINK]

4) „Piotruś. Historia prawdziwa” [LINK]

5) „Samobójstwo” [LINK]

6) „Wstyd” [LINK]

7) „Płaskoziemcy i panikarze” [LINK]

8) „Dziecko w kościele” [LINK]

9) „Koch” [LINK]

10) „Nasz rok” [LINK]

Obecny jubileuszowy tekst ukazuje się w blasku Wielkiego Jubileuszu 100-lecia urodzin Papieża Polaka Świętego Jana Pawła II. Można by zarzucić, że powinien dziś być raczej jakiś „papieski” temat, ale takie już publikowałyśmy i ku naszemu zdumieniu cieszyły się one mniejszym rezonansem niż wiele innych. Dlatego zamiast „papieskiego” felietonu, pozwolę sobie przypomnieć:

1) „Biały dym” [LINK]

2) „Nie lękajcie się” [LINK]

W pierwszym z nich osobiste refleksje i wspomnienia z dnia wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, a także przywołanie wspomnień Róży Siemieńskiej z Instytutu Prymasowskiego i równocześnie przyjaciółki Karola Wojtyły z Teatru Rapsodycznego, która była w tym czasie na miejscu w Watykanie.

W drugim wspomnienia z Mszy św. inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II, celebrowanej w dniu, w którym przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Papieża. To właśnie wtedy padły pamiętne słowa: „Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” i… przestaliśmy się bać. Ten dzień zmienił oblicze Ziemi, tej Ziemi, a wczorajszy dzień Wielkiego Jubileuszu przyćmił wszystkie inne wydarzenia w Polsce i na świecie.

Mam nadzieję, że życie dostarczy nam jeszcze wielu tematów i ze wsparciem naszych Czytelników, których zainteresowanie i opnie dodają nam skrzydeł, będziemy mogły świętować jeszcze kolejne jubileusze Twittertwins. I oby tylko zdrowie dopisało, czego i Państwu życzę.

Małgorzata Wanke-Jakubowska

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista public relations, przez 27 lat była pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i przez 18 lat rzecznikiem prasowym tej uczelni. Po studiach pracowała w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego na stanowisku naukowo-dydaktycznym; jej zainteresowania naukowe dotyczyły algebry ogólnej.

Możesz również polubić…

8 komentarzy

  1. adamczyk.zbyszek@gmail.com' Zbyszek Adamczyk pisze:

    Papież, Jan Paweł II…nigdy nie zapomnę trzech momentów, które udał mi się przeżyć a związanych z JEGO osobą….
    – pierwsza wizyta i wieczór na Franciszkańskiej 3. Nie było nas tam tysiące a raptem kilka setek i to pierwsze wejście Papieża na parapet okna. Był i modlił sie z nami….
    – Msza Św. na Błoniach i milion wiernych czekających na Jego Słowo. Stał pusty tron… jeszcze wszyscy byliśmy razem „My poddani…”
    – Watykan i wizyta w Katakumbach… i JEDYNE miejsce gdzie można było tylko na kilka sekund zatrzymać się …. JEGO grób…skupienie, wiara i miłość.
    Jan Paweł II Wielki!

  2. dariaziemiec@gmail.com' daria ziemiec pisze:

    Jako ze to urodziny dla kazdej z Pan prezenty formie cytatow:)

    „Pisarz jest to człowiek,ktoremu pisanie przychodzi trudniej niz wszystkim innym ludziom”Tomasz Mann

    „Pisanie polega nie na umiejetnosci pisania lecz na umiejetnosci wykreślenia tego co jest źle napisane”Antoni Czechow.
    Dziękuję za mądre teksty!

  3. Maria WANKE-JERIE pisze:

    Z okazji naszego jubileuszu 5-lecia blogu TwitterTwins otrzymałyśmy na Twitterze gratulacje i życzenia. Przytaczam poniżej niektóre z nich:

    Eryk Mistewicz @ErykMistewicz
    5 lat 366 tekstów 5000 komentarzy Ale przede wszystkim dwie siostry z powerem i wyczuciem możliwości, jakie daje każdemu z nas epoka nowych mediów:
    Maria WANKE-JERIE @mwj53, Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA @Rz_mwj
    Gratulacje, miłe Panie!

    Wiktor Misztal @MisztalWiktor
    Czytam, polecam i lubię. Poziom, którego brakuje w naszej blogosferze. Autorkom życzę kolejnych pięknych lat i inspirujących do refleksji tekstów!
    @Rz_mwj
    @mwj53
    #twittertwins

    Zbyszek Adamczyk @ZbyszekKrak
    Miłe Panie! Bardzo wysoki poziom dyskursu narzucacie czytelnikom w swoich artykułach. Poziom, którego tak brakuje w sieci. Są to wpisy obok których nie można przejść obojętnie. Trzeba włączać myślenie. Takie perełeczki…. Dziękuję za już i czekam na jeszcze…!

    Elzbieta Z #SilniRazem @Zborowska
    Gratuluję rocznicy. Czytam każdy tekst, choć nie zawsze komentuję. Poruszane są trudne tematy. W każdym poście znajduje się dokładna analiza problemu. Komentarze pod tekstami są wyważone i kulturalne, na TT też. Na Facebooku – nieco ostrzej. Brakuje mi lżejszych tekstów – czasy trudne.

    czerniakowianka @czerniakowianka
    Forum swobodnej i ciekawej dyskusji na argumenty a nie wyzwiska – powinno być chronione nie mniej niż obszary Natura 2000. Gratuluje i życzę kolejnych pięciolatek!

    Tomasz Kuczborski‏ @tomek_Q
    W dwójnasób serdeczne,
    podwójne życzenia,
    sukcesów do kwadratu,
    dwa razy spełnienia!

    Alina Petrowa‏ @AlinaPetrowaW
    Serdeczne gratulacje i życzenia wielu lat i świetnych pomysłów. I szczególne podziękowania za styl, za pokazanie, że dyskusja nie jest okładaniem się pałkami, a wspólnym poszukiwaniem prawdy, bo takie są nasze cywilizowane tradycje.

    Vector‏ @_invector
    Serdecznie Paniom gratuluję, prowadzenia tak udanego bloga, na interesujące tematy. Następnych, równie udanych lat działalności życzę. Dziękuję bardzo za oznaczanie mnie i możliwość komentowania artykułów.

    Barbara Utecht @b_utecht
    I ja pragnę Wam kochane bliźniaczki pogratulować i zatrąbić do odwrotu, przyznając, że dzisiejsze kobiety są rzeczywiście wspaniałe! Potraficie pięknie łączyć wiedzę, urok, wdzięk i inteligencję. Cieszę się każdym Waszym sukcesem życząc wyrazy sympatii.

    Mariusz Domarecki
    Wyjątkowa w dzisiejszych czasach klasa. Prawdziwe Damy, niesamowite osobowości. Miałem zaszczyt osobiście poznać. Zazdroszczę uczniom. 100 lat dla @TTwins777.

    Za wszystkie miłe słowa, serdecznie dziękujemy i obiecujemy, że będziemy się starały trzymać poziom.

  4. mmigiel@o2.pl' mmw pisze:

    GRATULACJE!!! Serdeczności i ŻYCZENIA dalszych sukcesów Twitter Twings i innych tez!

  5. jerzpolski@wp.pl' jurek pisze:

    Znamy się bardzo dawno, z czasów studiów, ale dopiero w ostatnich latach mogłem lepiej Was poznać dzięki tekstom na Waszych blogach. Po latach zacząłem rozróżniać ( z wyglądu) Małgosię od Marysi.
    Podziwiam Wasze wpisy – uniwersalny dobór tematów, styl i formę.
    A w ramach ciekawostek o naszym Ojcu Świętym Janie Pawle II chcę dodać parę faktów :
    1. bp Dyczkowski – były duszpasterz katedralny we Wrocławiu to jego student.
    Wiąże się z nim anegdota, przedstawiona w filmie biograficznym. Student przed egzaminami spotkał młodego ks. Wojtyłę, ale nie poznał go, ale podzielił się z nim swoimi obawami dot. egzaminatora. Wezwany do odpowiedzi, spostrzegł swoją pomyłkę, ale dostał pozytywny wpis do indeksu bez dalszego sprawdzania wiadomości.
    2. Mój brat – był proboszcz ze Skawicy otrzymał święcenia kapłańskie w 1976 roku z rąk kardynała Wojtyły.
    Przyszły papież był opiekunem jego roku studiów, a brat reprezentował alumnów z tego rocznika.
    W czasie święceń był obecny ks. Dziwisz. Na spotkaniu kardynała Wojtyły z rodzicami wyświęconych, mój brat
    dziękował w imieniu swoich kolegów.
    3. Po pierwszej mszy prymicyjnej mojego brata, kardynał Wojtyła złożył krótką wizytę w naszym mieszkaniu, ale
    niestety, to znam tylko z opowiadań, bo wtedy nie mogłem być obecny przy tym.
    4. Kardynał Wojtyła walczył nie tylko obudowę kościoła w Nowej Hucie, ale był wyjątkowo zaangażowany
    w budowę kościoła na Złotych Łanach w Bielsku- Białej.
    Historia powstawania tego kościoła doczekała się dokumentacji w formie książkowej.
    5. W Bielsku- Białej zmarł brat św. papieża, który jako lekarz pracował w szpitalu.
    6. W Bielsku- Białej są pochowani dziadkowie świętego Jana Pawła II.

  6. Małgorzata Wanke-Jakubowska pisze:

    Na Facebooku pod zapowiedzią tego rocznicowego tekstu też pojawiły się gratulacje i wyrazy uznania:

    Andrzej Jerie
    Gratulacje!!!

    Ania Gibasiewicz
    Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin:-)

    Ala Piotrowska
    Świetny blog. Często na niego zaglądam. Życzę wielu nowych czytelników oraz nowych i refleksyjnych notek.

    Agnieszka Romaszewska
    Miłe Panie – gratuluję!

    Ola Nykiel
    Gratulujemy
    to cenna przestrzeń informacji, wymiany myśli i poglądów.…

    Adam Kisielnicki i Kazimierz Wanke uznanie wyrazili emotikonami.

    Wszystkim za wszystko dziękujemy.

  7. czreczuch@gmai.com' czesław reczuch pisze:

    Gratuluję tego okrągłego jubileuszu. Bardzo dziękuję obu paniom za rzeczowe i celne odpowiedzi tym czytelnikom szczególnie napastliwym.

  8. Małgorzata Wanke-Jakubowska pisze:

    Za wszystkie słowa uznania (bardzo sympatyczne i często na wyrost, ale jakie to miłe), za gratulacje i życzenia umieszczane zarówno tu pod tym jubileuszowym tekstem, jak i w mediach społecznościowych, w imieniu swoim i mojej siostry, serdecznie DZIĘKUJĘ.

    Obiecujemy solennie nie obniżać lotów i nie zniechęcać się. Bo, jeśli chcecie Państwo czytać teksty na naszym blogu, czujemy się zobowiązane. I dziękujemy też za jego współtworzenie cennymi uwagami i komentarzami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *